Z czym warto się udać do lekarza ortopedy?
Zdrowie

Z czym warto się udać do lekarza ortopedy?

Lekarz ortopeda zajmuje się złamaniami kości, urazami mięśni/ścięgien/więzadeł oraz chorobami zwyrodnieniowymi, które wpływają na układ mięśniowo-szkieletowy. Wykorzystują nowoczesne, skuteczne metody leczenia, które są mniej inwazyjne niż w przeszłości. Mają szeroką wiedzę z zakresu medycyny ogólnej i fizykalnej, rehabilitacji, terapii zajęciowej i chirurgii. Sprawdź, jakie schorzenia leczą najczęściej.

Zapalenie kaletki biodrowej

Kaletki to małe, galaretowate woreczki zlokalizowane w całym ciele, w tym wokół barków, łokci, bioder, kolan i pięt. Zawierają niewielką ilość płynu. Znajdują się między kośćmi i tkankami miękkimi. Działają jak poduszki, zmniejszając tarcie. 

Głównym objawem zapalenia kaletki biodrowej jest ból w stawie biodrowym, zwykle rozciągający się na zewnętrzną stronę uda. We wczesnych stadiach choroby ból jest zwykle ostry i intensywny, później może się rozprzestrzeniać na większy obszar biodra. Zazwyczaj nasila się w nocy, podczas leżenia na boku lub wstawania z krzesła po dłuższym siedzeniu. Może się również nasilać podczas długiego chodzenia, wchodzenia po schodach lub kucania.

Z czym warto się udać do lekarza ortopedy?

Częste urazy kolana

Złamania, zwichnięcia, skręcenia i zerwania więzadeł należą do najczęstszych urazów kolana. Zwykle objawiają się bólem i obrzękiem. Dodatkowo możesz mieć problem z wyprostowaniem i zgięciem kolana. Wiele urazów powoduje też problem ze stabilizacją kolana. 

Uraz więzadła krzyżowego przedniego często występuje podczas uprawiania sportu, np. piłki nożnej, koszykówki, siatkówki. Szybka zmiana kierunku lub nieprawidłowe lądowanie po skoku może przyczynić się do kontuzji. Kolejnym popularnym urazem jest zerwanie łąkotki. Często występuje podczas uprawiania sportu, kiedy ekstremalnie ją obciążysz. 

Zapalenie stawu barkowego

Najczęstszym objawem zapalenia stawu barkowego jest ból, nasilający się podczas aktywności. Jeśli zauważysz, że dolegliwości bólowe stopniowo postępują, koniecznie wybierz się do lekarza ortopedy. Możesz również doświadczyć ograniczonego zakresu ruchu. Niekiedy podczas poruszania ramieniem możesz usłyszeć zgrzytanie, klikanie lub trzaskanie. W miarę postępu choroby każdy ruch ramieniem powoduje ramieniem, dlatego nigdy nie lekceważ urazu. 

Z czym warto się udać do lekarza ortopedy?

Zapalenie stawu skokowego

Zwykle objawia się bólem i sztywnością stawów, które nasilają się wraz z wiekiem. Co ciekawe, ponad 100 rodzajów zapalenia stawów wpływa na stopę. Najczęściej występuje choroba zwyrodnieniowa stawów, która obejmuje rozpad chrząstki. Kiedy chrząstka się zużywa, kości ocierają się o siebie, powodując ból i sztywność. 

Z kolei reumatoidalne zapalenie stawów jest ogólnoustrojową chorobą zapalną. To oznacza, że może dotknąć cały organizm. Powoduje zmiany chemiczne w błonie maziowej (wyściółce stawów). Prowadzi do jej zgrubienia i stanu zapalnego. Z kolei płyn maziowy niszczy chrząstkę, skutkując jej utratą, bólem i sztywnością. 

Profesjonalny ortopeda Kraków Kurdanów może również pomóc w przypadku pourazowego zapalenia stawów. Leczy staw biodrowy, kolanowy i łokciowy. Jeśli odczuwasz nasilający się lub ostry ból, nie zwlekaj i skontaktuj się ze specjalistą.

Czytaj poprzedni

Leczenie u psychoterapety

Czytaj kolejny

Studia w Krakowie

Zobacz więcej podobnych postów