Temat szczepień dzieci od dość długiego czasu dzieli rodziców na zwolenników i przeciwników. Wielu z nich podejmuje decyzję o rezygnacji, tłumacząc ten wybór często występującymi powikłaniami. Zwolennicy szczepień kategorycznie nie zgadzają się z argumentami drugiej strony, zarzucając narażanie zdrowia dzieci, które przyjęły zastrzyki.
Na co zwrócić uwagę przed szczepieniem?
Zanim dziecko otrzyma szczepionkę, konieczne jest zapoznanie się przez rodzica z jej składem, sprawdzoną skutecznością oraz wystąpieniem ewentualnych powikłań. Jednak zgodnie z przepisami ustawy z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi – rodzice mają obowiązek wykonania niezbędnych szczepień. Wielu rodziców nic sobie z tego nie robi, ignoruje obligatoryjne czynności w tym zakresie. Osoby przeciwne stosowaniu szczepionek na dzieciach jasno wyrażają swój sprzeciw, na przykład poprzez publikowanie postów na portalach społecznościowych.
Zdanie ekspertów na temat szczepień
W odpowiedzi na wszystkie sprzeciwy w sprawie obowiązkowych szczepień, polskie instytucje służby zdrowia jasno nakłaniają do podawania szczepionek dzieciom. Jednym z argumentów przeciwnej strony jest wzrost ryzyka zachorowalności na autyzm. Ta teoria nie znalazła tak naprawdę żadnego uzasadnienia w rzeczywistości, dlatego specjaliści całkowicie jej zaprzeczają. Rodzice nie zawsze zdają sobie sprawę, że powikłania po przyjęciu szczepienia są znacznie mniej dotkliwe, niż choroba z powodu jego braku. W niektórych przypadkach przebieg chorób u dzieci nieszczepionych jest znacznie bardziej drastyczny. Ponadto wzrasta wówczas prawdopodobieństwo zarażania innych dzieci, nie bez powodu dużo mówi się o epidemiach w przedszkolach. Rezygnacja ze szczepień dzieci jest jedną z przyczyn powracania chorób panujących w ubiegłym wieku, powinien to być wystarczający argument dla przeciwników. Każdy rodzic bierze na siebie odpowiedzialność za dziecko, jego poczucie bezpieczeństwa i zdrowie, na które wpływ mają obowiązkowe szczepienia.