Terapia falą uderzeniową, jako sposób na rehabilitację
Zdrowie

Terapia falą uderzeniową, jako sposób na rehabilitację

Leczenie z wykorzystaniem fali uderzeniowej stosuje się w przebiegu rehabilitacji, jest to bardzo efektywna metoda. Ma działanie przeciwbólowe, jej działanie najlepiej odczuwa się w rehabilitacji narządów ruchu, po przebytych urazach. Poza zmniejszaniem bólu dochodzi do polepszenia ukrwienia uszkodzonych miejsc oraz znacznie przyspiesza powrót do formy – w tym regenerację i gojenie. Jedynym zastrzeżeniem jest właściwie to, że nie powinno się wykorzystywać aparatu do fali uderzeniowej od razu po wystąpieniu kontuzji, nie jest również rekomendowany w ostrych przebiegach stanów zapalnych.

Terapia falą uderzeniową, jako sposób na rehabilitację

Wskazania do terapii falą uderzeniową

Profesjonalny sprzęt do rehabilitacji jest dostępny w wielu placówkach medycznych i przynosi ulgę w bólu wielu pacjentom. Fala uderzeniowa charakteryzuje się wyjątkowymi właściwościami, ciśnienie o wysokich i skokowych wartościach jest wytwarzane bardzo szybko. Aby wystarczająco to zobrazować, aparat do fali uderzeniowej jest w stanie wygenerować ciśnienie o wartości od 10 do 100 MPa w czasie nieprzekraczającym 10 nanosekund. Fala skupiona lub rozproszona wnika w objęte bólem miejsce na głębokość zaledwie kilku centymetrów. Zmiany pourazowe to niejedyne wskazania do terapii falą uderzeniową, ponieważ stosuje się ją także przy zwyrodnieniach stawów, mięśni oraz więzadeł. We wszystkich tych przypadkach pojawia się ból o różnym nasileniu, niekiedy utrudnia normalne funkcjonowanie. Przykładami dolegliwości, przy których wykorzystuje się aparat do fali uderzeniowej są: długo gojące się złamania, bóle kręgosłupa, ścięgna Achillesa, czy zwyrodnienia poszczególnych stawów. Lista jest znacznie dłuższa, ponieważ taka terapia naprawdę może pomóc w szybszym powrocie do pełnej sprawności i zdrowia.

Zabieg falą uderzeniową – jak wygląda?

Aparat do fali uderzeniowej generuje ją na zewnątrz ciała ludzkiego, głowica urządzenia musi być dokładnie przyłożona do zmienionego chorobowo miejsca. Czasami odpowiednie miejsce jest wskazywane w drodze wykonania badania USG, gdyż trudno w inny sposób zlokalizować jego źródło. Cały zabieg trwa od 5 do maksymalnie 10 minut, choć kwestia ta jest warunkowana indywidualnie pod względem rodzaju i miejsca dotkniętego bólem. Konieczne jest ponadto dostosowanie fal pod względem częstotliwości, głębokości ich wnikania oraz częstotliwości impulsów. W znacznej większości przypadków wystarcza maksymalnie 5 zabiegów w odstępnie tygodnia lub dwóch. Przy bardziej nasilonych dolegliwościach może wystąpić konieczność wydłużenia cyklu do nawet dziesięciu spotkań. Aparat do fali uderzeniowej może powodować niewielki ból podczas zabiegów, ale nie jest on na tyle silny, by potrzebne było znieczulenie. Zmniejszenie dolegliwości jest najczęściej odczuwane już po pierwszym zabiegu, z każdym kolejnym cyklem sytuacja ulega dalszej poprawie. Istnieje również kilka przeciwwskazań, które niestety dyskwalifikują tę metodę rehabilitacji. Są to między innymi ciąża, nowotwór zlokalizowany w miejscu urazu lub ostre stany zapalne – wówczas nie można podejmować ryzyka.

Zobacz więcej podobnych postów