Choroby dziąseł - nie lekceważ ich
Zdrowie

Choroby dziąseł - nie lekceważ ich

Dbając o higienę jamy ustnej, pamiętajmy o dziąsłach, które również są narażone na rozmaite choroby. Należą do nich m.in.: agresywne zapalenie dziąseł i choroby dziąseł związane z ogólnymi infekcjami jamy ustnej. Jak zapobiegać chorobom dziąseł? I co równie ważne - kiedy udać się do stomatologa? Na te i wiele innych pytań związanych ze zdrowiem dziąseł, odpowiadamy w poniższym artykule.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Jak głosi popularne powiedzenie, lepiej zapobiegać niż leczyć. Niewątpliwie prewencja po prostu się opłaca. Dlatego, dbaj o swoje zdrowie i nie zapominaj o dziąsłach. Odpowiednia higiena jamy ustnej pozwoli ci zadbać o dziąsła i nie dopuścić do rozwoju stanów zapalnych. Ważne jest nie tylko dokładne szczotkowanie zębów, ale też kontrolowanie płytki nazębnej. U niektórych osób występuje tendencja do powstawania złogów nad- i poddziąsłowych, które sprzyjają rozwojowi stanów zapalnych.

 

Regularne chodzenie do dentysty pomoże nam w kontrolowaniu stanu uzębienia. Jeżeli stomatolog stwierdzi, że w naszej jamie ustnej znajduje się za dużo płytki nazębnej, możemy usunąć złogi. Zabieg taki przeprowadzany jest zazwyczaj za pomocą urządzenia ultradźwiękowego. Należy zaznaczyć, że nie każdy gabinet stomatologiczny dysponuje tak zaawansowanym sprzętem.

Dyskomfort i niepokojące objawy

Sygnałów, które mogą świadczyć o chorobach dziąseł, jest wiele. Z pewnością żadnego z nich nie należy lekceważyć. Do najpopularniejszych objawów problemów z dziąsłami należą:

  • krwawienia podczas mycia zębów,
  • nadwrażliwość na zmianę temperatury,
  • dyskomfort podczas jedzenia,
  • zaczerwienienia,
  • opuchnięcia.

 

Po zauważeniu któregokolwiek z tych objawów, warto udać się do gabinetu stomatologicznego na konsultację. Dentysta oceni, czy nasze dolegliwości spowodowane zostały np. mechanicznym uszkodzeniem tkanki, czy też w naszej jamie ustnej rozwija się jakiś stan zapalny. W przypadku niektórych chorób zdarza się bowiem, że naprzemiennie występują stany zaostrzenia i regresji, co może dawać wrażenie, że nasz stan się poprawił, a w rzeczywistości schorzenie dopiero się rozwija.

Dbaj o higienę jamy ustnej

W ofercie gabinetów stomatologicznych znajdziemy specjalistyczne zabiegi, które poprawiają stan zdrowotny jamy ustnej. W przypadku poważniejszych schorzeń możliwe jest przeszczepienie błony śluzowej oraz leczenie recesji dziąseł. Kiedy zakończymy proces leczenia, możliwa jest również estetyczna korekta dziąseł. 

 

Pamiętajmy jednak, że organizm jest zespołem naczyń połączonych. Infekcje jamy ustnej i choroby dziąseł będą negatywnie oddziaływać na cały organizm. Zwłaszcza w momencie, w którym mamy w ustach jakieś rany - wówczas drobnoustroje szybko trafią do naszego krwioobiegu, co może skutkować ogólnoustrojowymi problemami. Dlatego regularne przeglądy dentystyczne są tak ważne. Stomatolog podpowie nam, w jaki sposób powinniśmy dbać o zęby i jamę ustną, żeby zniwelować ryzyko infekcji. Dodatkowo, dzięki regularnym wizytom, będzie w stanie wyłapać wszystkie nieprawidłowości we wczesnej fazie rozwoju.

 

Partnerem merytorycznym artykułu jest Indexmedica - https://www.indexmedica.com.pl/zakres-uslug/choroby-dziasel/.

Choroby dziąseł - nie lekceważ ich

 

Zobacz więcej podobnych postów