Dolegliwości fizyczne, a stan psychiczny
Zdrowie

Dolegliwości fizyczne, a stan psychiczny

Przewlekłe bóle różnego pochodzenia potrafią skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Mogą dotyczyć szyi, głowy, ramion, pleców lub kończyn. Ta jednostka chorobowa zyskała swoją nazwę – fibromyalgia. Niestety, dotyka ona głównie kobiet, koncentruje się najczęściej w mięśniach. Czasami podłożem są objawy psychosomatyczne, długotrwałe narażanie się na stres oraz nerwowe sytuacje w życiu prywatnym i zawodowym. Czasami wystarczy nieco zmienić myślenie, by skutki odczuć dość szybko. Dowodzi tego wiele przeprowadzonych do tej pory badań.

Dolegliwości fizyczne, a stan psychiczny

Napięciowe zapalenie mięśni

Napięciowe zapalenie mięśni może dotknąć nawet osoby, które nigdy wcześniej nie uskarżały się na problemy zdrowotne. Jednak w chwilach, w których poczuły się obciążone psychicznie, wytworzyły w sobie pewnego rodzaju mechanizm obronny. Przybrał on postać bólu fizycznego. W ten sposób odwrócono uwagę od negatywnych emocji. Tak właśnie działa ludzka podświadomość, co do której powstało już bardzo dużo teorii, pochodzą od różnych autorów. Niektóre z nich brzmią nieprawdopodobnie, lecz są autentyczne i znajdują potwierdzenie w realnym świecie.

Poziomy umysłu człowieka

Jako, że ludzki umysł jest cały czas dogłębnie badany, trudno doszukać się w nim przewidywalnych zachowań. Wyszczególniono zatem trzy poziomy umysłu: rodzic, dorosły i dziecko. Pierwszy poziom to myślenie w oparciu o podział na dobro i zło. To rodzaj osobowości, która kieruje się wyłącznie dobrem, tym się karmi, wszędzie doszukuje się jedynie pozytywnych aspektów. Pojawia się również potrzeba akceptacji przez wszystkie bliskie osoby. W typie osobowości dziecka na pierwszy plan wysuwa się ciekawość świata, naiwność i otwartość na ludzi. Mają miejsce również konflikty. Dorosły – to realistyczny typ osobowości, racjonalista. Najważniejsza jest teraźniejszość, nie przeszłość, czy to co będzie za jakiś czas. W zależności od tego, jaki poziom reprezentuje nasz umysł, jedno jest pewne, będą w gorszej kondycji, znajduje to odzwierciedlenie w ogólnym samopoczuciu fizycznym.

Zobacz więcej podobnych postów