Jaki ciśnieniomierz będzie najlepszy do domowego użytku?
Zdrowie

Jaki ciśnieniomierz będzie najlepszy do domowego użytku?

Rozglądając się za jak najlepszym ciśnieniomierzem należy zwrócić uwagę na precyzję w zakresie dokonywanego pomiaru. Oczywiście najlepszym wyborem byłby w tym przypadku profesjonalny sprzęt ze stetoskopem w zestawie, jednak samodzielna obsługa takiego urządzenia może być nieco bardziej kłopotliwe. Do własnego użytku powinno się zatem wybrać najbardziej prosty w obsłudze ciśnieniomierz, by w razie konieczności móc dokonać pomiaru bez pomocy.

Jaki ciśnieniomierz będzie najlepszy do domowego użytku?

Ciśnieniomierze elektroniczne i automatyczne

Do użytku domowego sprawdzą się najlepiej ciśnieniomierze elektroniczne, w których pomiar wykonuje się w oparciu o metodę oscylometryczną – takie produkty oferuje między innymi sklep Sanity. Wartości ciśnienia odczytuje się w tym przypadku dzięki strumieniowi krwi wyczuwalnemu pod mankietem urządzenia. W ten sposób powstają drgania wpływające na precyzję otrzymywanych wyników. Dzięki temu zbędne jest stosowanie słuchawek, największą rolę odgrywa akustyka, na jej podstawie stwierdza się, czy ciśnienie jest prawidłowe. Jest to bardzo duże udogodnienie, zwłaszcza dla osób starszych, które nie zawsze są w stanie wyczuć puls i ocenić, czy wartości utrzymują się w normie. Warto ponadto wspomnieć, że ciśnieniomierze w formie elektronicznej występują w dwóch wariantach – naramiennym oraz nadgarstkowym. Znaczna większość modeli ciśnieniomierzy są w pełni automatyczne, wystarczy założyć mankiet i skorzystać z jednego przycisku, by po chwili na wyświetlacz pojawił się wynik pomiaru. W celu przeanalizowania wcześniejszych wyników, można skorzystać z historii pomiarów, co ma bardzo duże znaczenie dla osób borykających się ze schorzeniami ze strony układu krwionośnego.

Najlepsze ciśnieniomierze dla seniorów

W asortymencie sklepu Sanity znajdują się również aparaty do mierzenia ciśnienia dedykowane głównie dla osób starszych. Najczęściej seniorzy mają już problemy ze wzrokiem, dlatego z pewnością docenią większy i bardziej przejrzysty wyświetlacz urządzenia oraz prostą obsługę. Pomiar odbywa się oczywiście w pełni automatycznie, niektóre modele mają także wbudowany specjalny czujnik umożliwiający wykrywanie ewentualnej arytmii serca. Decydując się na zakup, należy wziąć pod uwagę ciśnieniomierze z mankietem w odpowiednim rozmiarze, by uniknąć ewentualnych błędów w dokonywanym pomiarze. Istotna jest również łatwość zakładania mankietu na ramię, zwłaszcza w przypadku urządzeń stosowanych samodzielnie przez pacjenta. Wówczas przydatne okazują się specjalne klamry ułatwiające ten proces, wystarczy je odpowiednio zamontować. Przy dokonywaniu pomiaru najważniejsze jest zastosowanie najbardziej dokładnej techniki, w tym celu warto zaopatrzyć się w specjalną instrukcję. Jeżeli nie ma się pewności, co do prawidłowości sposobu, w jaki mierzy się ciśnienie, zawsze wskazana jest konsultacja z lekarzem, który zwróci uwagę na najważniejsze kwestie. Sam pomiar powinno wykonywać się w cichym pomieszczeniu, obowiązkowo po kilkunastominutowym odpoczynku. Przed badaniem odradza się także spożywanie mocnej herbaty oraz kawy, które mogłyby przekłamać wynik.

Zobacz więcej podobnych postów