Nauka pływania – jak zacząć?
Zdrowie

Nauka pływania – jak zacząć?

Umiejętność pływania jest niezwykle cenna nie tylko ze względów zdrowotnych czy kondycyjnych. Chociaż wiadomo, że pływanie i ćwiczenia w wodzie są nie tylko bezpieczniejsze od tradycyjnych ćwiczeń, ale też niezwykle efektowne i świetnie budują naszą kondycję i wydolność. Kiedy potrafimy pływać, otwierają się jednak przed nami również szerokie możliwości rekreacyjne i zyskujemy świetny sposób na relaks i odprężenie.

Dlaczego warto nauczyć się pływać?

Żeglarstwo, kajakarstwo oraz pozostałe sporty wodne czy zwykły wypoczynek nad wodą wraz z rodziną i przyjaciółmi, to wspaniałe formy spędzania wolnego czasu i realizowania swoich pasji. Nie da się jednak robić tego wszystkiego bezpiecznie, jeśli nie potrafimy pływać. Niestety, każdego roku bardzo wiele osób traci z tego powodu życie.

Dlatego pływanie i umiejętność zachowania się w środowisku wodnym powinny być powszechne. Sama nauka pływania wcale nie jest trudna i co najważniejsze, można ją rozpocząć zawsze. Dzieciom z pewnością przyjdzie ona łatwiej, ale każdy dorosły także jest w stanie w stosunkowo szybkim czasie nauczyć się pływać.

Nauka pływania dzieci

Malutkie dzieci, do ok pierwszego półrocza swojego życia, instynktownie wiedzą jak zachować się w wodzie. W początkowym okresie życia posiadają bowiem odruch zamykania ust, kiedy tylko znajdą się pod wodą. Dlatego też nauka pływania dzieci może być rozpoczęta praktycznie już w 3 miesiącu życia.

Istnieją baseny oraz parki wodne, które organizują specjalne zajęcia obejmujące naukę pływania dla dzieci. W przypadku najmniejszych maluszków do 4 roku życia określane są często jako oswajanie się z wodą. W trakcie nich rodzice wraz z maluchami, pod czujnym okien instruktora bawią się w wodzie i uczą maluszka nie tylko pływania, ale również bezpiecznego zachowania w środowisku wodnym.

Dla starszych dzieci również organizowane są kursy pływania. Mogą mieć one formę zajęć grupowych lub indywidualnych. Tutaj także dzieci pod okiem instruktora oswajają się z wodą i uczą się pływania. Pamiętajmy, że im wcześniej rozpocznie się nauka pływania, tym dziecku będzie łatwiej, a jego umiejętności pływackie będą z czasem coraz lepsze.

Nauka pływania – jak zacząć?

Nauka pływania dorosłych

W przypadku dorosłych nauka pływania przebiega podobnie jak ze starszymi dziećmi. Może odbywać się w postaci kursów grupowych lub zajęć indywidualnych, dostosowanych do możliwości kursanta. Bardzo często rozpoczynanie nauki pływania w dorosłym życiu wynika ze strachu przed wodą. A ten z kolei związany może być z jakimś traumatycznym przeżyciem. W takiej sytuacji należy poinformować instruktora o swoich problemach i rozpocząć naukę od oswajania się z wodą.

W przypadku górnej granicy wieku nie ma tak naprawdę żadnych ograniczeń w kwestii nauki pływania, jeśli tylko stan zdrowia i kondycja na to pozwalają. A nawet jeśli mamy jakieś problemy zdrowotne, to przecież jednym z najlepszych rodzajów zajęć rehabilitacyjnych są te, jakie przeprowadza się w basenach, czyli w wodzie. Jeśli jednak mamy jakieś poważne schorzenia, decyzję o rozpoczęciu nauki pływania należy skonsultować z lekarzem.

Podsumowując, na naukę pływania nigdy nie jest za późno, warto jednak rozpocząć ją jak najwcześniej. Jest to wspaniała umiejętność, która nie tylko pozwala nam dbać o zdrowie i kondycję, ale umożliwia również atrakcyjne spędzanie wolnego czasu i realizację wspaniałych pasji.

Zobacz więcej podobnych postów