Coraz częściej uczniowie wybierają na swojej drodze edukacyjnej kierunki techniczne. Związane jest to z zmianami jakie zachodzą na rynku pracy. Postęp techniczny zrewolucjonizował potrzeby obecnego rynku pracy. Wymaga to od dzisiejszych osób dokształcania się i zmiany profesji. Coraz bardziej modne stają się różne kursy(np. kurs operatora cnc), które błyskawicznie uzupełniają kompetencje.
Zmiany na rynku pracy – konieczność robienia kursów np. kurs operatora cnc
Te zawody, które kiedyś były popularne dziś stają się już nieaktualne. Często zawody tradycyjne znikają, a pojawiają się nowe nigdy dotąd nie spotkane. Dzisiejszy świat przygotowany jest na to, że praca nie jest jedna na zawsze. W związku z wydłużaniem lat aktywności zawodowej wymuszana będzie kilkukrotna zmiana pracy w ciągu życia. Szacuje się, że osoby narodzone po 2007 roku będą pracowały w zawodach, które dziś jeszcze nie istnieją. Można wysnuć wniosek, że rozwój technologii i zastosowanie automatyzacji nie będzie miała na celu likwidację zawodów, a po prostu niektóre zadania, w obszarze których są wykonywane. Zmiany te wymagają bycia elastycznym pracownikiem, który nie będzie miał problemów ze zmianą pracy i podjęciem nauki, by pozyskać nową profesję. Jest to sytuacja patowa i trudna dla tych osób, których zawody przestają być opłacalne. Na szczęście jest na to sposób. Na rynku znajduje się wiele kursów, pozwalających uzupełnić swoje kompetencje, by powodzeniem cieszyć się kolejną, inną profesją. Są one ściśle przygotowane dla laików, którzy chcą się przekwalifikować i nauczyć nowego zawodu. Do grupy odbiorców zaliczają się także profesjonaliści, którzy pracują w danym zawodzie, ale pragną jeszcze podnieść swoje umiejętności w tym obszarze. Z oferty korzystają firmy, które chcą zainwestować w kadry, szkoląc nowych pracowników i tych już doświadczonych. Takie szkolenia zwykle prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę, a dodatkowo ich koszty nie są zbyt narażający budżet domowy. Przykładem takiego kursu może być kurs operatora cnc, czyli obróbki skrawaniem. To bardzo rozwojowa branża, w której występuje ogromne zapotrzebowanie na wykwalifikowanych operatorów.
Oferty dla zawodów technicznych
Zauważa się rosnące zapotrzebowanie na wyspecjalizowanych pracowników w zawodach technicznych. Jest to zauważalne, dokonując analizy ofert, znajdujących się na rynku pracy. Zdaniem Rafała Nachyna, dyrektora Pracuj.pl ma to związek z dobrą sytuacją polskich przedsiębiorstw, trudzących się produkcją. Stąd młodzi ludzie coraz częściej zainteresowani są wyborem szkoły branżowej. Taki typ szkoły gwarantuje bezproblemowe poszukiwania pracy po szkole, ponieważ wielu pracodawców ceni sobie właśnie takich wyspecjalizowanych pracowników. Poparcie szkół branżowych oferuje minister edukacji Anna Zalewska. Jej zdaniem rozwój szkolnictwa technicznego i branżowego uwarunkowany jest od systematycznej współpracy ministerstw, szkół, samorządów i pracodawców, którzy winni być aktywni na każdym poziomie procesu kształcenia zawodowego, w tym i egzaminowania.