Adwokat Kraków – jak nim zostać i jak wygląda jego praca?
Biznes

Adwokat Kraków – jak nim zostać i jak wygląda jego praca?

Wiele osób chcących związać swoje życie zawodowe z prawem, rozważa zostanie adwokatem. Warto jednak wiedzieć, że aby zdobyć uprawnienia do pracy w zawodzie, trzeba przejść stosunkowo długą i bardzo precyzyjnie określoną drogę. Co w takim razie należy zrobić, aby móc pracować jako adwokat w Krakowie, poza zamieszkaniem w stolicy Małopolski?

Droga do zostania adwokatem

Pierwszym krokiem, pozwalającym na zdobycie wymaganych kwalifikacji, jest pójście na studia prawnicze i ukończenie ich, zyskując dzięki temu tytuł magistra. Jednak jest to dopiero początek. Po ukończeniu odpowiedniego kierunku, następuje czas na zdanie egzaminu na aplikację, a następnie jej odbycie. Ostatnim etapem jest zdanie trwającego cztery godziny egzaminu zawodowego. Jeżeli kandydatowi na adwokata uda się uzyskać z takiego egzaminu pozytywny wynik, to zostanie on wpisany na listę adwokatów.

Niezbędne umiejętności i predyspozycje adwokata

Oprócz spełnienia wymagań czysto technicznych, związanych ze studiami, aplikacją i egzaminem, osoba chcąca zostać adwokatem, powinna również wykazać się odpowiednimi predyspozycjami. Bardzo ważne są: dobra pamięć, nienaganna prezencja oraz bogaty zasób słownictwa. Nie sposób nie wspomnieć również o konieczności sprawnego komunikowania się z ludźmi. Osoba pracująca jako adwokat, musi ponadto mieć klasę, jednocześnie będąc bardzo pewną siebie i zdecydowaną. Konieczna jest również otwartość i lubienie pracy z ludźmi. Nie obejdzie się także bez zapobiegliwości, dociekliwości, umiejętności pracy w stresie i pod presją czasu. Przyda się też bycie dobrym obserwatorem i słuchaczem, a także posiadanie dużej empatii i wysoko rozwiniętej inteligencji emocjonalnej.

Praca adwokata

Pracując jako adwokat, zazwyczaj pracujemy w czyjejś kancelarii lub zakładamy własną. Istnieje również możliwość włączenia się w spółkę adwokacką, a także stałej pracy na zlecenie jakiegoś koncernu. Warto mieć świadomość tego, że adwokat zaliczany jest do tzw. wolnych zawodów. Oznacza to, że nie może on być zatrudniony na umowę o pracę. Pracując w tym zawodzie, musimy być świadomi, że pracujemy na własny rachunek. Z jednej strony może siewydawać, że istnieje ryzyko, iż adwokat nie znajdzie pracy. W rzeczywistości jednak praktycznie sięto nie zdarza.

Czym może się zajmować adwokat w Krakowie?

Pracując w zawodzie adwokata, zajmujemy się, najprościej mówiąc, udzielaniem pomocy prawnej. Co to w praktyce oznacza? Będąc adwokatem, możemy pomagać ludziom w:

  • sprawach gospodarczych, związanych najczęściej z odszkodowaniami i zadośćuczynieniami,

  • sprawach administracyjnych, które najczęściej związane są z nieruchomościami. Ciekawostką jest fakt, że ostatnimi czasy, wiele spraw dotyczy również ochrony środowiska, która obwarowana jest rozmaitymi przepisami,

  • sprawach karnych, a także karnoskarbowych

Generalnie rzecz biorąc, pracując jako adwokat, występujemy w roli obrońcy osób, które potrzebują pomocy. Adwokat broni oskarżonych niezależnie od tego, czy są oni winni zarzucanych im czynów czy też nie. Jego zadaniem jest udzielnie pomocy klientowi, jednak wszystko to tylk ow graniach prawa.

 

Tekst przygotowany we współpracy z Kancelaria Actio – adwokat kraków.



Adwokat Kraków – jak nim zostać i jak wygląda jego praca?

Zobacz więcej podobnych postów