4 ciekawe zabytki w Krakowie
Krakowskie

4 ciekawe zabytki w Krakowie

Kraków znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Był siedzibą polskich monarchów przez pół tysiąclecia, aż do XVII wieku. Po splądrowaniu przez Mongołów w XIII wieku Stare Miasto zostało zbudowane od nowa. Co ciekawe, jego układ prawie się nie zmienił. Rozległy Rynek Główny pokazuje bogactwo i autorytet Krakowa w średniowieczu. Natomiast Zamek Królewski i Katedra na Wawelu przedstawiają siłę polskiej monarchii.

Stare Miasto

Cofnij się do czasów średniowiecza i podążaj śladami rodziny królewskiej. Przespaceruj się historycznym Szlakiem Królewskim. Rozpoczyna się na północy Starego Miasta, a następnie ciągnie się przez centrum. Kończy się na południe od Wawelu.

Kiedyś była drogą królewskich procesji, parad, przyjęć i pogrzebów. Na szczególną uwagę zasługuje Rynek Główny. To największy średniowieczny rynek w Europie. Liczy 40 000 m2. Zwróć tutaj szczególną uwagę na Sukiennice, Wieżę Ratuszową, Pomnik Adama Mickiewicza i Kościół Mariacki.

Brama Floriańska jest również jedną z głównych atrakcji Starego Miasta. Znajduje się na północ od Traktu Królewskiego. To jedna z najsłynniejszych polskich bram gotyckich. Wznosi się na wysokość 33,5 metra. W pobliżu możesz zobaczyć Barbakan, czyli jedną z niewielu pozostałych reliktów fortyfikacji w Krakowie. Poznaj jeszcze inne słynne krakowskie zabytki

4 ciekawe zabytki w Krakowie

Wzgórze Wawelskie

Na wapiennym, nadwiślańskim Wzgórzu Wawelskim znajduje się kompleks budynków i fortyfikacji. 

Katedra na Wawelu jest miejscem koronacji polskich królów. W podziemnych kryptach znajdują się grobowce polskich władców i wybitnych Polaków. Zamek Królewski był siedzibą polskich monarchów. Obecnie mieści się tutaj muzeum sztuki. Możesz tu podziwiać okazałe sale i wykwintne komnaty. Jest jednym z najważniejszych polskich zabytków. 

Na uwagę zasługuje również Smocza Jama. Jak głosi jedna z legend, to właśnie tutaj mieszkał okrutny Smok Wawelski. 

Kościół Św. Piotra i Pawła

To najstarszy barokowy budynek w Polsce. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o historii tego miejsca, skorzystaj z bezpłatnego audioprzewodnika. W czwartki można zobaczyć najdłuższe “wahadło Foucaulta” w Polsce. Pokazuje obrót Ziemi. 

W środę, piątek, sobotę i niedzielę organizowane są koncerty muzyki poważnej (od maja do października). Kościół znajduje się przy ulicy Grodzkiej na Starym Mieście.

4 ciekawe zabytki w Krakowie

Kazimierz

To stara żydowska dzielnica Krakowa. Znajduje się tu wiele ciekawych zabytków. Jednym z nich jest Kościół Bożego Ciała. Wnętrze zapiera dech w piersiach. Wspaniale łączy elementy gotyku i baroku. 

W samym sercu Kazimierza mieści się kompleks 7 głównych synagog. To wyjątkowe zabytki żydowskiej architektury sakralnej. 

Ulica Szeroka jest sercem dzielnicy żydowskiej. Wciąż utrzymuje się tutaj średniowieczna atmosfera. W rzeczywistości jest to raczej wydłużony rynek niż dzielnica. Tymczasem na Placu Nowym znajdują się puby, kawiarnie i restauracje. Kazimierz jest uroczy i pełen życia. Niektóre historie mogą Cię zainspirować, a inne napełnią Cię głębokim smutkiem. Jednak wszystkie pomagają Ci zrozumieć przeszłość Kazimierza i Krakowa.

Zobacz więcej podobnych postów