Kraków znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Był siedzibą polskich monarchów przez pół tysiąclecia, aż do XVII wieku. Po splądrowaniu przez Mongołów w XIII wieku Stare Miasto zostało zbudowane od nowa. Co ciekawe, jego układ prawie się nie zmienił. Rozległy Rynek Główny pokazuje bogactwo i autorytet Krakowa w średniowieczu. Natomiast Zamek Królewski i Katedra na Wawelu przedstawiają siłę polskiej monarchii.
Stare Miasto
Cofnij się do czasów średniowiecza i podążaj śladami rodziny królewskiej. Przespaceruj się historycznym Szlakiem Królewskim. Rozpoczyna się na północy Starego Miasta, a następnie ciągnie się przez centrum. Kończy się na południe od Wawelu.
Kiedyś była drogą królewskich procesji, parad, przyjęć i pogrzebów. Na szczególną uwagę zasługuje Rynek Główny. To największy średniowieczny rynek w Europie. Liczy 40 000 m2. Zwróć tutaj szczególną uwagę na Sukiennice, Wieżę Ratuszową, Pomnik Adama Mickiewicza i Kościół Mariacki.
Brama Floriańska jest również jedną z głównych atrakcji Starego Miasta. Znajduje się na północ od Traktu Królewskiego. To jedna z najsłynniejszych polskich bram gotyckich. Wznosi się na wysokość 33,5 metra. W pobliżu możesz zobaczyć Barbakan, czyli jedną z niewielu pozostałych reliktów fortyfikacji w Krakowie. Poznaj jeszcze inne słynne krakowskie zabytki.
Wzgórze Wawelskie
Na wapiennym, nadwiślańskim Wzgórzu Wawelskim znajduje się kompleks budynków i fortyfikacji.
Katedra na Wawelu jest miejscem koronacji polskich królów. W podziemnych kryptach znajdują się grobowce polskich władców i wybitnych Polaków. Zamek Królewski był siedzibą polskich monarchów. Obecnie mieści się tutaj muzeum sztuki. Możesz tu podziwiać okazałe sale i wykwintne komnaty. Jest jednym z najważniejszych polskich zabytków.
Na uwagę zasługuje również Smocza Jama. Jak głosi jedna z legend, to właśnie tutaj mieszkał okrutny Smok Wawelski.
Kościół Św. Piotra i Pawła
To najstarszy barokowy budynek w Polsce. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o historii tego miejsca, skorzystaj z bezpłatnego audioprzewodnika. W czwartki można zobaczyć najdłuższe “wahadło Foucaulta” w Polsce. Pokazuje obrót Ziemi.
W środę, piątek, sobotę i niedzielę organizowane są koncerty muzyki poważnej (od maja do października). Kościół znajduje się przy ulicy Grodzkiej na Starym Mieście.
Kazimierz
To stara żydowska dzielnica Krakowa. Znajduje się tu wiele ciekawych zabytków. Jednym z nich jest Kościół Bożego Ciała. Wnętrze zapiera dech w piersiach. Wspaniale łączy elementy gotyku i baroku.
W samym sercu Kazimierza mieści się kompleks 7 głównych synagog. To wyjątkowe zabytki żydowskiej architektury sakralnej.
Ulica Szeroka jest sercem dzielnicy żydowskiej. Wciąż utrzymuje się tutaj średniowieczna atmosfera. W rzeczywistości jest to raczej wydłużony rynek niż dzielnica. Tymczasem na Placu Nowym znajdują się puby, kawiarnie i restauracje. Kazimierz jest uroczy i pełen życia. Niektóre historie mogą Cię zainspirować, a inne napełnią Cię głębokim smutkiem. Jednak wszystkie pomagają Ci zrozumieć przeszłość Kazimierza i Krakowa.