Jak przygotować dom do remontu i jak skutecznie posprzątać po remoncie?
Krakowskie

Jak przygotować dom do remontu i jak skutecznie posprzątać po remoncie?

Remont lub drobne zmiany oznaczają bardzo często wielodniowe prace oraz zaawansowane prace przy naszym mieszkaniu. Dla wielu osób jednym z najtrudniejszych elementów jest odpowiednie zabezpieczenie mieszkania oraz sprawienie, aby nieremontowane elementy pozostały w takiej samej kondycji jak przed remontem. Trudności może sprawiać też sprzątanie po remoncie, które znacznie różni się od sobotnich porządków. Jak zatem przygotować dom do remontu i jak skutecznie posprzątać po nim? Odpowiedzi wraz z przydatnymi wskazówkami prezentujemy poniżej.

Jak przygotować dom do remontu i jak skutecznie posprzątać po remoncie?

Przeniesienie wszystkich sprzętów do innego pomieszczenia

Pierwszym krokiem, który będzie najlepszym zabezpieczeniem, danego pomieszczenia przed remontem jest profilaktyka, czyli wynoszenie wszystkich mebli oraz akcesoriów, które tylko możemy. O ile pozwala nam na to sytuacja warto wynieść meble, sprzęt agd/rtv czy wszystkie inne drobne gadżety. Dzięki temu zyskamy cenne miejsce np. do przetrzymywania akcesoriów potrzebnych nam do remontu i usuniemy ryzyko uszkodzenia któregoś ze sprzętów czy mebli. W takim pomieszaniu będzie również nam się łatwiej przemieszczać i poruszać, co wpłynie na komfort remontu — szczególnie jeśli ma go przeprowadzać kilka osób.

Folia i taśma malarska

Najlepszą ochroną przed kurzem i brudem będzie stara dobra folia i taśma malarska. W dobie szybkiego rozwoju technologicznego pozostaje ona znamiennym przyjacielem każdej osoby przeprowadzającej remont. Folia nie przepuszcza pyłu oraz kurzu i brudu a taśma malarska pozwoli dokładnie przymocować folię. Będzie pełniła też funkcję odcięcia ściany przy malowanym elemencie. W taki sposób możemy zabezpieczyć sufity, ściany, podłogi, listwy, wentylacje, szyby oraz okna parapety czy gniazda i progi. Zdecydowanie warto użyć np. dwóch warstw folii. Bardzo często nawet te najwyższej jakości mają tendencję do przecierania czy przerwania na małym odcinku. Takiego uszkodzenia przy jednej warstwie możemy po prostu nie zauważyć, a przedostające się np. ziarenka piachu pod folię, zarysują nowy parkiet czy panele.

Zabezpiecz elementy stałe

Bardzo często oprócz typowego wyniesienia możliwych mebli oraz urządzeń i zabezpieczenia wszystkich miejsc pozostaje nam jeszcze jeden problem — elementy stałe. Z pewnością będą to kominki, elementy architektoniczne czy wyspa w kuchni. Elementów takich z pewnością nie zabezpieczymy jedynie samą folią, o czym zapomina wiele osób. Będą one podczas remontu narażone na ew. przypadkowe uderzenia czy stawianie na nich gadżetów malarskich itp. W takiej sytuacji warto stałe elementy zabezpieczyć jeszcze dodatkowo. Do tego celu idealnie nadaje się twarda tektura znana z dużych pudeł, folia bąbelkowa czy koce. Wszystkie te rzeczy zminimalizują ryzyko uszkodzenia takich elementów nawet podczas uderzenia. Należy umieścić je pod folią i dokładnie obłożyć nimi dany element, który jest duży i musi pozostać w pomieszczeniu. Podobnie możemy zabezpieczyć też meble, których nie damy rady usunąć z remontowanych pomieszczeń.

Przygotuj się do remontu!

Bardzo ważnym elementem przygotowywania się do remontu jest odpowiednie jego zaplanowanie. Pierwszym krokiem powinno być dokładne określenie rzeczy, które zamierzamy wykonać. Późniejsze remontowanie dodatkowych części wprowadzi chaos i może zaburzyć cały plan remontu. Przed rozpoczęciem odświeżenia wnętrza należy zgromadzić również odpowiednie środki oraz zrobić listę rzeczy, które będziemy musieli kupić. Zawsze warto posiadać dodatkowe 20%-30% pieniędzy więcej niż zamierzamy przeznaczyć na remont. Bardzo często w jego trakcie okazuje się, że ilość materiałów jest niewystarczająca lub trzeba dokonać dodatkowych prac. Wszystkie akcesoria, budowane, narzędzie czy materiały należy kupić przed rozpoczęciem remontu. Znacznie ułatwi co cały proces i przyspieszy pracę. Tym na co musimy zwrócić uwagę, jest również czas remontowania. Zawsze należy założyć, że przeciągnie się on o kilka dni. Tego typu prac nie sposób oszacować z dokładnością do kilku godzin. Nie warto zatem zapraszać znajomych na “parapetówkę”, dopóki nie zaczniemy zrywać folii malarskiej po remoncie.

Jak przygotować dom do remontu i jak skutecznie posprzątać po remoncie?

Jak posprzątać po remoncie?

Sprzątanie po remoncie to jeden z najmniej lubianych elementów każdej renowacji lub odświeżenia wnętrza. Nie dość, że jest ono mozolne trudne, to w wielu przypadkach uszkadza nowe wnętrze, które przetrwało trudy całego remontu. Sprzątanie powinniśmy rozpocząć od usunięcia wszystkich stałych zanieczyszczeń tj. resztek gruzu, opakowań itp. Gdy pomieszczenie będzie wolne od dużych śmieci, należy usunąć szczotką pył i piasek. Trzecim krokiem będzie użycie odkurzacza i nie oderwawszy folii usunięcie wszystkich — nawet najdrobniejszych cząstek brudu. Rzetelne usunięcie wszystkich stałych elementów i kurzu jest bardzo ważne i należy wykonać je bardzo uważnie. Gdy mamy tak oczyszczone wnętrze możemy przejść to czyszczenia“na mokro”.

Porada: Sprzątanie zawsze należy wykonywać od góry do dołu, czyszcząc najpierw sufit, następnie ściany i w ostatniej kolejności podłogę. Tylko taki styl pracy gwarantuje, że na wyczyszczone elementy nie spadnie kurz lub brud z wyższych partii.

Gdy przejdziemy do sprzątania “na mokro” należy robić to od lamp, karniszy itp., przesuwając się regularnie w dół. Jeśli górne partie zostaną wyczyszczone i do sprzątnięcie pozostanie nam jedynie podłoga, dopiero wtedy będziemy mogli usunąć folię. Należy zrobić to delikatnie oraz np. odkurzaczem usunąć piasek jeśli przedostał się on pomiędzy dwie warstwy. Ostatnim krokiem jest ściągnięcie folii z elementów stałych oraz podłogi. W tym momencie powinniśmy raz jeszcze usunąć odkurzaczem wszystkie drobiny kurzu i brudu oraz wyczyścić powierzchnie “na morko”. Po wyschnięciu warto zrobić to jeszcze raz — szczególnie jeśli za pierwszym razem użyliśmy detergentów lub środków czyszczących. Sprzątanie warto rozpoczynać również w miarę możliwości rano, aby przewietrzyć jeszcze remontowane wnętrze np. kilka godzin, jeśli pogoda na to pozwala.

Porada: Jeśli sprzątanie po remoncie zupełnie nam nie leży i jest przykrym obowiązkiem, a pozostało nam nieco środków z puli remontowej, warto wykupić usługę profesjonalnego sprzątania w firmie sprzątającej. Ceny oraz duży wybór pozwala, aby bardzo szybko doprowadzić daną część mieszkania do użytku.

Zobacz więcej podobnych postów