Kraków to popularne miejsce turystyczne oraz miasto, w którym mieszka wielu stałych mieszkańców. W Krakowie tak jak w innych miastach zdarza się zatem, że potrzebować możemy pomocy lekarskiej. Sprawa nieco komplikuje się jednak, jeśli potrzebujemy pomocy tej, poza godzinami pracy naszych przychodni lub przychodni, w których posiadamy prywatne polisy zdrowotne. Poniżej prezentujemy, czym jest nocna i świąteczna pomoc lekarska, jak działa i gdzie możemy ją otrzymać w Krakowie.
Czym jest nocna i świąteczna pomoc lekarska?
Nocna i świąteczna pomoc lekarska to potoczna nazwa placówek dyżurujących w godzinach i dniach, kiedy większość przychodni jest już zamknięta. Gdy w godzinach nocnych lub w dni wolne od pracy regularne przychodnie lekarskie nie działają, a my potrzebujemy pomocy, możemy zgłosić się właśnie do placówek dyżurujących. Sytuacje, w jakich możemy skorzystać z nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej to nagłe zachorowanie, pogorszenie się stanu zdrowia czy wszystkie objawy i dolegliwości, które wymagają interwencji lekarza, a nie kwalifikują się do wezwania pogotowia. Nocna i świąteczna opieka lekarska jest zatem pomocą podobną do tej, którą otrzymamy w przychodniach. Aby skorzystać z takiej pomocy lekarskiej, nie musimy być zameldowani czy zaopcjowani do danej przychodni i możemy wybierać ją dowolnie.
Gdzie w Krakowie możemy uzyskać taką pomoc?
Kraków posiada ok. kilkudziesięciu placówek medycznych, w których świadczona jest nocna i świąteczna pomoc lekarska. Placówki takie działają między godzinami 18 a 8 rano dnia następnego. Część z punktów oferuje również pomoc pediatryczną — dla dzieci. Z pomocy w razie choroby możemy skorzystać w tych placówkach zarówno bezpośrednio w punkcie, telefonicznie lub w domu pacjenta. Lista dostępnych placówek, które świadczą pomoc poza typowymi godzinami pracy wszystkich przychodni, dostępna jest na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Dane są tam na bieżąco aktualizowane i dostępne np. wraz z telefonem kontaktowym. Placówki udzielające takiej pomocy mogą być zlokalizowane w szpitalach czy prywatnych punktach opieki zdrowotnej i dostępne są w różnych częściach miasta.