Migrena – jak leczyć?
Zdrowie

Migrena – jak leczyć?

Migrena należy do najbardziej uciążliwych schorzeń związanych z bólem głowy. Objawia się różnorako, a jej leczenie nie zawsze jest skuteczne, gdyż bardzo często niewiadoma jest przyczyna jej występowania. Zaliczana do grupy chorób neurologicznych, zwykle utożsamiana ze zwykłym bólem głowy, co jest błędem. Co jeszcze należy wiedzieć na jej temat oraz jakie są jej rodzaje i objawy?

Migrena

Określana często jakie migrenowe bóle głowy. To szczególny rodzaj pierwotnych, a dokładnie samoistnych bólów głowy, które nie są powiązane z żadnym innym schorzeniem. Ma ona charakter napadowy i pojawia się wraz z zestawem uciążliwych objawów neurologicznych. Mimo współczesnego rozwoju świata nadal nie znana jest przyczyna tego schorzenia oraz wszelkie teorie do dziś nie zostały rozstrzygnięte. Jest to choroba niedostrzegalna dla otoczenia. Wiele osób bagatelizuje je, sprowadzając do zwykłego bólu głowy. Warto mieć świadomość, że migrena jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną. Nie ma ogólnie uznanego lekarstwa na migrenę. Występują jedynie farmakologiczne środki prewencyjne oraz przeciwbólowe, które nie są refundowane przez NFZ. Nie da się wyleczyć z migreny, ma ona charakter chroniczny.

Migrena – jak leczyć?

Rodzaje migren

Migrena to schorzenie niejednorodne, które może mieć różnorakie podłoże i różne symptomy. Najczęściej mówi się o dwóch rodzajach migren, takie jak migrena z aurą i bez aury. Pierwsza z nich objawia się krótkotrwałymi zaburzeniami wzrokowymi, które pojawiają się przed wystąpieniem bólu. Specjaliści wyróżniają także inne rodzaje migren takie jak migrena miesiączkowa, oczna, przewlekła oraz stan migrenowy.

Objawy migren

Do najczęściej wyróżniających się objawów migren zalicza się mdłości, nudności, wymioty występujące długotrwale, co prowadzi również do odwodnienia. Migrenom towarzyszy często także światłowstręt, nadwrażliwość na bodźce zapachowe i dźwiękowe, łzawienie oczu, omdlenia, zaburzenia wegetatywne wynikające z nieprawidłowego funkcjonowania autonomicznego układu nerwowego oraz paraliż mięśni poruszających gałką oczną.

 

Zobacz więcej podobnych postów