Jakie szczepienia podać dziecku przed wyjazdem wakacyjnym?
Zdrowie

Jakie szczepienia podać dziecku przed wyjazdem wakacyjnym?

Dzieci mają obniżoną odporność, co sprawia, że łatwiej dostają się do nich przeróżne bakterie i wirusy. Warto o tym pamiętać przed wyjazdem na urlop rodzinny i zaszczepić dzieci na szczepionki polecane przed wyjazdem do konkretnego regionu.

Działania początkowe

Warto sprawdzić książeczkę zdrowia dziecka, czy dziecko ma wszystkie szczepionki zgodnie z Kalendarzem Szczepień Obowiązkowych. Następnie trzeba dowiedzieć się jakie szczepionki są zalecane przed wylotem/wyjazdem do kraju, do którego się udajemy. Niezbędna jest konsultacja z lekarzem w tej sprawie, szczególnie, gdy wybieramy się do miejsc, zagrożonych chorobami tropikalnymi. Szczególnie dotyczy to takich obszarów jak: Bliski Wschód, Ameryka Południowa, Azja, Afryka czy Karaiby. Takie działania powinno się wykonać na co najmniej miesiąc lub dwa przed planowanym wyjazdem. Wiedzy na ten temat można szukać w punktach szczepień. Przestrzega się przed zostawianiem tych szczepień na ostatni moment, ponieważ niektóre szczepionki trzeba przyjmować w kilku dawkach.

Jakie szczepienia podać dziecku przed wyjazdem wakacyjnym?

Szczepienia obowiązkowe

Sprawą priorytetową przed wyjazdem są szczepienia. Brak szczepień uniemożliwia wstęp do niektórych krajów. Na każdej liście szczepień, które są niezbędne do wjazdu na teren danego kraju znajdują się szczepienia obowiązkowe oraz zalecane. Bez tych pierwszych nie mamy wstępu do krajów zagranicznych. W trakcie planowania podróży do Kamerunu, Burkina Faso, Beninu, Mali, Konga, Ruandy, Nigru, Togo, Zairu czy Wybrzeża Kości Słoniowej trzeba się zaszczepić przeciwko febrze (żółtej gorączce). Arabia Saudyjska do szczepień obowiązkowych wpisuje także szczepionkę przeciw meningokokom. W niektórych krajach wymagane jest okazanie Międzynarodowej Książeczki Szczepień tzw. Żółtej Książeczki. Taka sytuacja ma miejsce przed wjazdem do Australii. Podróżując do niektórych państw warto przemyśleć kwestię szczepionek zalecanych. Mowa tu o szczepionkach przeciw wzw typu A i B, błonicy, tężcowi, durowi brzusznemu, polio, wściekliźnie, meningokokom oraz kleszczowemu zapaleniu mózgu. Lista szczepień uwarunkowana jest krajem, do którego się udajemy.

Zobacz więcej podobnych postów