Czym zajmuje się fizjoterapeuta sportowy?
Zdrowie

Czym zajmuje się fizjoterapeuta sportowy?

Medycyna sportowa to specjalistyczna dziedzina. Koncentruje się na kwestiach związanych ze zdrowiem fizycznym i ruchem. Wiele osób nie wie, czym dokładnie zajmuje się fizjoterapeuta sportowy i jaka jest jego rola. Specjaliści mogą znaleźć zatrudnienie w klinikach, organizacjach sportowych. Mogą też prowadzić prywatną praktykę. 

Usługi fizjoterapeutyczne

Profesjonalny fizjoterapeuta sportowy z Ortorehasport Kraków zwiększa siłę fizyczną sportowca. Pomaga też rozluźnić ciało. Sportowcy mogą obciążać swój organizm intensywnymi treningami. Wtedy stają się bardziej podatni na kontuzje. Fizjoterapeuta sportowy pokaże, w jaki sposób można im zapobiegać. Pomaga też szybciej wrócić po kontuzji do zdrowia i normalnej aktywności.

Zawodowi sportowcy wykorzystują swoją siłę fizyczną podczas pracy. Niektóre dyscypliny są szczególnie obciążające. Chodzi tutaj przede wszystkim o boks, rugby, koszykówkę i piłkę nożną. Usługi fizjoterapeutyczne zwiększają wytrzymałość i skuteczność. Wzmacniają kości, stawy, mięśnie i więzadła. Dzięki temu sportowcy stają się mniej podatni na kontuzje.

Po długich zawodach lub treningach sportowiec często czuje się wyczerpany i marzy o tym, aby się zrelaksować. Fizjoterapeuta pomaga mu się rozluźnić i odzyskać energię. 

Czym zajmuje się fizjoterapeuta sportowy?

Dodatkowe zalety fizjoterapii sportowej

Sportowe centra fizjoterapii oferują dostosowane usługi w zależności od dyscypliny uprawianej przez danego sportowca. Zatrudniają specjalistów mających dużą wiedzę i doświadczenie. 

Najpierw ekspert bada siłę, elastyczność i zakres ruchu pacjenta. Wykorzystuje te informacje, aby opracować skuteczny plan działania. Poszczególne zabiegi zwiększają odporność na stres, przeciążenia, skurcze i uraz więzadeł.

Renomowane centra fizjoterapii zapewniają również szybki powrót sportowca do zdrowia. Zapobiegają też dalszym powikłaniom. Opracowują specjalne metody leczenia konkretnych urazów. Dostosują odpowiednie zabiegi do danej sytuacji.

Sportowcy dążą do elastycznych stawów i mięśni. W ten sposób mogą poprawić swoje wyniki. Elastyczność jest szczególnie ważna w przypadku pływaków, baseballistów i krykiecistów. Warto pamiętać, że wymagany poziom elastyczność jest uzależniony od konkretnej dyscypliny. Fizjoterapeuta sportowy sprawdzi się tutaj doskonale.

Czym zajmuje się fizjoterapeuta sportowy?

Podstawowe obowiązki fizjoterapeuty sportowego

Do typowych obowiązków fizjoterapeuty sportowego możemy zaliczyć:

  • przygotowanie sportowców zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym,
  • doradztwo w zakresie ćwiczeń rozciągających i rozgrzewających,
  • profesjonalne zabiegi, w tym masaże, techniki manipulacyjne, ultradźwięki, zabiegi kinezyterapeutyczne,
  • udzielanie pierwszej pomocy w razie potrzeby,
  • diagnoza urazu i opracowanie sposobu leczenia,
  • podejmowanie decyzji o tym, czy sportowcy mogą wrócić do normalnej aktywności,
  • projektowanie i wdrażanie programów rehabilitacyjnych i detoksykacyjnych,
  • współpraca z trenerami w zakresie planów zapobiegania urazom.

Fizjoterapeuta kieruje swoje usługi zarówno do amatorów, jak i specjalistów. Pomoże w wielu sytuacjach, dlatego warto umówić się do specjalisty.

 

Zobacz więcej podobnych postów