Co warto wiedzieć na temat artroskopii kolana?
Zdrowie

Co warto wiedzieć na temat artroskopii kolana?

Artroskopia kolana jest wykonywana w momencie wystąpienia problemów ze stawem kolanowym, różnymi urazami i zwyrodnieniami. Metoda ta jest zaliczana do grupy mniej inwazyjnych sposobów diagnostycznych. Pozwala ona na przeprowadzenie oceny struktur wewnątrzstawowych bez potrzeby przejścia długotrwałej rekonwalescencji. Na czym dokładnie polega to badanie?

Opis szczegółowy badania

Artroskopia jest jednym z badań wykonywanych przy urazach stawu kolanowego. Występuje obok badań takich jak RTG. Zielonki, USG czy rezonans magnetyczny. Zaletą artroskopii jest to, że zezwala na precyzyjną ocenę struktur wewnątrzstawowych takich jak mięśnie, więzadła, chrząstki stawowe, łąkotka czy błona maziowa. Do stawu dociera się za pomocą drobnego nacięcia, podając sól fizjologiczną, która umożliwia wyraźniejszą ocenę stawu. Urządzenie to ma możliwość dotarcia nawet do najbardziej trudno dostępnych miejsc, bez potrzeby wykonywania dużych nacięć. To właśnie sprawia, że rekonwalescencja po badaniu nie trwa długo i szybko wraca się do pełni sił. Artroskopia operacyjna ma miejsce wtedy, gdy do stawu wprowadza się instrumenty chirurgiczne.

Co warto wiedzieć na temat artroskopii kolana?

Kiedy decydować się na zabieg artroskopii kolana?

Zabieg ten jest wskazany osobom, które są po przebytym urazie stawu lub jego przeciążeniu, które powstało w wyniku aktywności ruchowej. Zaleca się je także w sytuacji występowania braku stabilności ruchów w stawach, nawracających obrzęków i bóli w obrębie stawów, złamań śródstawowych, torbieli okołostawowych, zmian zwyrodnieniowych, reumatoidalnych zapaleń stawów, obecności ciał obcych w stawie czy zmian nowotworowych w obrębie stawów.

Przygotowanie do zabiegu - obowiązkowe badania i szczepienia

Przed badaniem konieczna jest konsultacja ortopedyczna oraz wykonanie badań obrazowych i laboratoryjnych krwi. Konieczne jest także posiadanie szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Zabieg artroskopii nie jest zabiegiem długotrwałym, odbywa się zwykle w znieczuleniu podpajęczynówkowym, nieco rzadziej ogólnym lub miejscowym.

 

Zobacz więcej podobnych postów