Jak dbać o zdrowie własnych paznokci?
Zdrowie

Jak dbać o zdrowie własnych paznokci?

Paznokcie niemal codziennie są narażane na różnego rodzaju uszkodzenia. Płytka paznokcia praktycznie przez cały czas ma kontakt z różnymi detergentami, kosmetykami czy innymi przedmiotami, które mogą uszkodzić jej powierzchnię. Tę sytuację może pogarszać nieumiejętnie wykonywany manicure czy problem łamliwych paznokci. Jak zatem dbać o paznokcie i uchronić je przed zbytnimi uszkodzeniami?

Problem łamliwych paznokci

Łamliwe paznokcie najczęściej charakteryzują się tym, że są ukruszone i rozdwojone na końcach. Często są też nierówne i posiadają liczne przebarwienia. Ich płytka także jest nierówna, powodując często łamanie się brzegów. Czasami mówi się, że problem łamliwych paznokci może dotyczyć jedynie osób o cienkich i słabych paznokciach. Jest to nieprawdą, gdyż z problemem tym zmagać się mogą także osoby, posiadające mocną płytkę. W takich przypadkach łamliwość powstaje na skutek zmywania bez ochrony bądź stosowaniem nieprawidłowej diety oraz widoczna jest jedynie na brzegach, a ich leczenie jest dużo bardziej do opanowania w porównaniu do osób, które z natury posiadają miękkie paznokcie.

Jak dbać o zdrowie własnych paznokci?

Przyczyny łamliwych paznokci

Bardzo często problem ten jest warunkowany genetycznie. Jeśli zauważasz ten problem u siebie, prawdopodobnie zmagają się z nim także Twoi rodzice czy też dziadkowie. Jak można się domyślić ta przyczyna jest najtrudniejsza do wyleczenia. Dużo łatwiej przebiegać będzie leczenie osób, które na co dzień nie skarżą się na stan paznokci, a dany problem jest sytuacją przejściową, a nie systematyczną. W takim momencie należy do diety wprowadzić kilka produktów bądź zaprzestać używania szkodliwych dla płytki paznokcia detergentów takich jak zmywacz, lakier czy mocne środki do czyszczenia. Współcześnie na rynku jest wiele alternatyw dla tego typu produktów, więc bez problemów można je zamienić.

Pielęgnacja łamliwych paznokci

Należy stosować dietę, w której znajduje się cynk, żelazo, krzem i witaminy z grupy B. Konieczne jest częste nawilżanie dłoni i paznokci, rzadsze moczenie ich w wodzie. Należy zacząć używać zmywacz wolny od acetonu oraz prace domowe wykonywać w rękawiczkach.

 

Zobacz więcej podobnych postów