Zdrowy sen – czemu jest taki ważny?
Zdrowie

Zdrowy sen – czemu jest taki ważny?

Zdrowy sen sprawia, że czujemy się znacznie lepiej. Organizm może szybciej się zregenerować, a także ma on wpływ na wygląd całego ciała.

Zdrowy sen – czemu jest taki ważny?

Czemu zdrowy sen jest ważny?

Zdrowy sen sprawia, że czujesz się znacznie lepiej. Łatwiej jest myśleć, a także pracować, jeśli wcześniej dobrze się wyśpisz. Głęboki sen bardzo rozluźnia ciało oraz mięśnie. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia nerwobóli, czy tez bólu pleców. Sen może również poprawić odporność organizmu. Osoby niewyspane częściej zapadają na różne choroby, w tym również sezonowe, takie jak grypa, czy przeziębienie.

Podczas zdrowego snu regeneruje się również skóra. Jeśli zaczniemy spać regularnie oraz sen stanie się głębszy, zauważymy znacznie mniejsze cienie pod oczami. Skóra stanie się również lepiej dotleniona, a przy okazji również gładsza i mniej ziemista.

Co jest lepsze – drzemki, czy długi sen?

Codziennie powinniśmy spać przez minimum 6-8 godzin dziennie. Niektórzy naukowcy twierdzą, że drzemki mogą być tak samo efektywne, jak ciągły sen w nocy. Chodzi głownie o to, czy sen jest głęboki. Możemy wyróżnić różne etapy snu. Ciało regeneruje się najlepiej w trakcie snu głębokiego, dlatego czasem nie jest ważna długość snu, ale fakt, czy jest on efektywny dla nas. Głęboki sen na pewno pozwoli na lepsze samopoczucie,  a także efektywny wypoczynek. Jeśli w nocy niedosypiasz, zadbaj o chociaż jedną, 15- minutową drzemkę w ciągu dnia. Na pewno pomoże odzyskać równowagę oraz poprawić samopoczucie. W Japonii pracodawca zezwala pracownikom na drzemki w trakcie pracy, ponieważ wie że wpływają one pozytywnie na efektywność w pracy oraz kreatywność pracowników. Jeśli nie masz jak drzemać w pracy, spróbuj w ten sposób odpocząć po powrocie do domu.

Możemy pomóc sobie w efektywnym śnie. Sypialnia powinna być wywietrzona, a także nie możemy jej zbyt przegrzewać. Optymalna temperatura to około 20 stopni Celsjusza. Warto też zainwestować w wygodny materac, dobrze podtrzymujący plecy. Dobieramy go pod względem naszej wagi oraz problemów z plecami. Ważna jest też poduszka, która dostosuje się do kształtu głowy i szyi.

 

 

Zobacz więcej podobnych postów