Prywatne pakiety medyczne — Na jakiej zasadzie działają takie pakiety i czym w rzeczywistości są?
Zdrowie

Prywatne pakiety medyczne — Na jakiej zasadzie działają takie pakiety i czym w rzeczywistości są?

Prywatne pakiety medyczne na krakowskim rynku to obecnie bardzo popularny sposób uzupełnienia lub alternatywy dla państwowej opieki zdrowotnej. Wiele osób chcąc uniknąć kolejek czy niskiej jakości usług w państwowej służbie zdrowia, wykupuje prywatne pakiety medyczne, lecząc się regularnie w prywatnych klinikach czy sieciach medycznych. Rozwiązanie takie ma wiele plusów, jest ciekawe oraz korzystne pod różnymi względami. Duża część osób zastanawia się jednak nadal, czy warto korzystać z takiego rozwiązania i czy wykupić taki pakiet. Poniżej prezentujemy, czym są prywatne pakiety medyczne, jak działa leczenie w takim wypadku oraz jakie są korzyści tego rozwiązania.

Czym są prywatne pakiety medyczne?

Prywatne pakiety medyczne — Na jakiej zasadzie działają takie pakiety i czym w rzeczywistości są?

Prywatne pakiety medyczne to pakiety usług, które oferują prywatne kliniki czy sieci medyczne np. przychodni. W Polsce istnieje wiele takich sieci klinik, które oferują wykupienie prywatnego pakietu medycznego. W Zamian za miesięczny abonament zyskujemy dostęp do leczenia prywatnego, jeśli będziemy tego potrzebowali — ze wszystkimi plusami prywatnej opieki zdrowotnej. Pakiety takie mogą się od siebie różnić ceną i zakresem usług. Najprostsze będą najtańsze i zagwarantują szybki dostęp do kilku specjalistów. Droższe pakiety mogą oferować kilkunastu specjalistów — również w mniej popularnych dziedzinach, leczenie czy rehabilitację, diagnostykę i badania. Przeważnie pakiety medyczne oferują duże sieci klinik, które w kraju mają wiele placówek oraz szpitali. Dzięki takiemu pakietowi, możemy zgłosić się bez kolejki do lekarza i skorzystać z porady w dowolnym miejscu w Polsce (w dowolnej placówce marki).

Bardzo często prywatna opieka medyczna porównywana jest z prywatnymi wizytami u specjalistów. Jest to ciekawe porównanie, które często wypada na korzyść prywatnych pakietów medycznych. Jednorazowo i niezobowiązująca wizyta u specjalisty — prywatnie, umożliwili leczenie na wyższym poziomie, ale prywatne pakiety medyczne mają przewagę kompleksowości usługi. W prywatnych klinikach mamy do dyspozycji oprócz lekarza specjalisty wielu innych lekarzy w innych dziedzinach. Na ogół częste korzystanie z porady lekarskiej czy leczenie w formie polisy jest też tańsze.

Jak działa prywatny pakiet medyczny w praktyce?

Prywatne pakiety medyczne, choć brzmią nieco tajemniczo, są w czystości proste w wykorzystaniu. Gdy zdecydujemy się na zakup pakietu i go wykupimy, będziemy mogli korzystać z prywatnej opieki medycznej. Będziemy mogli korzystać z takiego zakresu, jaki wykupiliśmy w danym pakiecie. Gdy zajdzie potrzeba i będziemy chcieli skonsultować się z lekarzem, wykonać badania czy zabiegi, zgłosimy się bezpośrednio do danej kliniki. Zostaniemy wtedy przyjęci w krótkim okresie czasu np. tygodnia lub dwóch, co w porównaniu do kilku — kilkunastomiesięcznej kolejki w poradniach NFZ czy szpitalach jest bardzo krótkim czasem. Następnie jesteśmy przyjmowani już bez dodatkowych opłat czy kolejki. Jeśli zajdzie taka potrzeba możemy również wykonać dodatkowe badania czy usługi za opłatą — prywatnie, jeśli nie obejmuje ich nasz pakiet.

Każdy pakiet posiada wyszczególnione parametry. Niektóre mogą oferować nielimitowane wizyty u specjalistów, konkretny maksymalny czas przyjęcia czy szereg sytuacji, w których leczenie będzie darmowe. Prywatne kliniki zarabiają na naszych opłatach za pakiety, prywatne, konsultacje itp. Nie mają podpisanej umowy z NFZ tak jak państwowe szpitale i nie dostają zwrotu pieniędzy od państwa za wykonane leczenie. W rzeczywistości pozwala to funkcjonować tak samo lub lepiej i zarabiać prywatnym klinikom.

Korzyści i plusy prywatnych pakietów medycznych

Prywatne pakiety medyczne to wiele plusów. Warto się z nimi zapoznać i zastanawiać się, czy są one adekwatne do cen pakietów. Pierwszym i zdecydowanie najpopularniejszym plusem jest krótka kolejka do lekarza specjalisty. Kolejki w państwowych przychodniach czy szpitalach mogą sięgać nawet kilkunastu miesięcy lub kilkunastu lat, jeśli myślimy o zabiegach. Taki krótki czas dostania się do lekarza będzie znacznie korzystniejszy i może pozwolić lepiej leczyć rozpoznaną chorobę. Również poziom leczenia pacjentów w prywatnych klinikach jest dużo wyższy niż w państwowych szpitalach, nie licząc wyjątków np. największych i specjalistycznych szpitali, które są nieliczne. Podejście i obsługa klienta w prywatnych klinikach stoi na wysokim poziomie. Kliniki te działają jako prywatne marki i dbają zarówno o klienta, jak i o swoje dobre imię, gdyż to właśnie na “klientach/pacjentach zarabiają pieniądze. Wyższa kultura leczenia może również zmniejszać nasz stres i polepszać samopoczucie czy komfort, który jest tak ważny podczas leczenia. Plusem jest też duża dostępność takich klinik — szczególnie w dużych miastach. Są one często spotykane lub posiadają mniejsze filie np. samych poradni lekarskich w mniejszych miejscowościach. Dzięki temu nie będziemy mieli problemu z dobraniem odpowiedniej marki tak, aby blisko nas znajdowały się konkretne lecznice. Wbrew pozorom kwestia finansowa również może być plusem prywatnych pakietów medycznych. Jeśli dobierzemy odpowiedni pakiet, będziemy mogli następnie nieodpłatnie korzystać z szerokiej pomocy lekarskiej, która łącznie będzie kosztowała nas mniej niż pojedyncze wizyty u prywatnych lekarzy.

Prywatne pakiety medyczne — Na jakiej zasadzie działają takie pakiety i czym w rzeczywistości są?

Czy warto?

Prywatne pakiety medyczne to opcja warta rozważenia. Nie ma jednej najlepszej odpowiedzi czy warto nich korzystać, bo każda osoba ma inne potrzeby, jest w innej sytuacji i ma inny dostęp do placówek publicznych. Choć w niektórych przypadkach opieka podstawowa będzie spełniała swoje zadania, warto jednak jeśli będziemy mieli taką możliwość - wybierać też prywatne pakiety medyczne. W cenie kilkudziesięciu złotych miesięcznie będziemy mogli znacząco ułatwić sobie różnego rodzaju kwestie zdrowotne. Jeśli również w pracy jest nam oferowany taki pakiet np. po preferencyjnej cenie lub za darmo, również będzie to dobra okazja, aby sprawdzić i skorzystać z prywatnej opieki medycznej. Takie rozwiązanie będzie też korzystne, jeśli mamy już problemy ze zdrowiem i nie jesteśmy zadowoleni z państwowej opieki zdrowotnej lub nie mamy zaufanego lekarza prywatnego.

Zobacz więcej podobnych postów