Przyszłość autonomicznych samochodów
Biznes

Przyszłość autonomicznych samochodów

Jeden z cudów techniki, jakimi bez wątpienia są samochody autonomiczne jeszcze do niedawna był traktowany jako temat niemal zakazany, nikt nie przypuszczał, że w 2019 roku zostaną przeprowadzone pierwsze testy w tym zakresie. W myśl poczynionych założeń, do tego celu wybrano odcinek autostrady A4 na trasie Kraków-Tarnów. We wrześniu natomiast swoją pierwszą próbną trasę odbył autonomiczny minibus. Oczywiście przejechany odcinek nie był zbyt długi, gdyż celem było ogólne przetestowanie nowoczesnego wynalazku, który obecnie skutecznie podzielił społeczeństwo na zwolenników i przeciwników.

Przyszłość autonomicznych samochodów

Czym są samochody autonomiczne?

Wynalazek w postaci samochodów autonomicznych to nic innego, jak pojazdy, które przemieszczają się na dowolnej trasie bez udziału kierowcy, jakiś czas temu było to całkowitą abstrakcją, jednak znaczący postęp technologiczny sprawił, że stało się to rzeczywistością. Miłośnicy samochodów autonomicznych z pewnością już nie mogą doczekać się wprowadzenia ich do regularnej sprzedaży, co zgodnie z prognozami ma nastąpić już niedługo, bo w 2021 roku. Wśród największych zalet, o których mówią pomysłodawcy jest znaczna redukcja liczby wypadków samochodowych oraz kierowanie przez osoby zmęczone nieustanną jazdą, ponieważ jest to czynnik generujący obecnie bardzo duże niebezpieczeństwo na drogach. Generalnie samochody autonomiczne nie mogły być testowane na naszych drogach bez ustanowionej regulacji prawnej, która została uchwalona w 2011 roku, od tamtego momentu pojazdy mogły stać się uczestnikami ruchu drogowego, oczywiście wyłącznie na z góry wyznaczonych trasach.

Samochody autonomiczne kontra bezpieczeństwo

Dla niektórych z pewnością kluczowa jest odpowiedź na pytanie o bezpieczeństwo takich pojazdów, których zakup będzie wiązał się z ponoszeniem wysokich kosztów, sam robot jest drogim rozwiązaniem. W kwestii bezpieczeństwa z pewnością konieczne będzie wdrożenie bardziej zaawansowanych funkcjonalności, chodzi tutaj o mechanizm pozwalający na odpowiednie dostosowanie prędkości do pojazdów jadących przed lub za autonomicznym samochodem. Generalnie auta nowej generacji są zautomatyzowane dzięki laserom i urządzeniom rozpoznającym wytwarzane w pobliżu ultradźwięki, zgodnie z założeniem twórców wbudowane mechanizmy mają za zadanie namierzyć i ominąć ewentualną przeszkodę na podstawie pozyskiwanych z otoczenia wszystkich danych.

Podczas testów sprawdzany był między innymi układ hamulcowy, sprawdzono drogę hamowania, której decydentem jest sztuczna inteligencja odpowiedzialna za dokonywanie obliczeń mających na celu ustalić i zweryfikować przesłanki do natychmiastowego zatrzymania samochodu autonomicznego. Generalnie wszystko wskazuje na to, że samochody autonomiczne już niedługo zastąpią klasyczne pojazdy, również jeśli chodzi o ciężarówki, busy i miniwany, obecnie trudno wskazać konkretną datę premiery prototypów mogących pokonywać bardzo długie trasy, jednak pewne jest, że wielu zwolenników automatyki niecierpliwie oczekuje wdrożenia tego cudu techniki na polskie drogi.

 

Zobacz więcej podobnych postów