Defibrylator AED jest niewielkim, przenośnym urządzeniem, które spotkać możemy w coraz większej liczbie miejsc. Umieszczane w centrach handlowych, instytucjach publicznych, metrze urządzenia pozwalają na udzielenie pierwszej pomocy osobom z nagłym zatrzymaniem krążenia oraz ocalenie ich życia zanim na miejscu zdarzenia stawi się karetka pogotowia. Jak działa defibrylator AED i kiedy należy po niego sięgnąć?
Defibrylator AED – małe urządzenie, które ratuje ludzkie życie
Defibrylator AED, czyli Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny jest specjalistycznym urządzeniem przeprowadzającym ratownika przez cały proces resuscytacji. Jego funkcjonowanie opiera się na bieżącej analizie rytmu serca osoby poszkodowanej. Urządzenie, w razie wykrycia wskazań umożliwia wykonanie defibrylacji poprzez podanie do serca poszkodowanego impulsu elektrycznego przywracającego mu prawidłowe funkcjonowanie.
Defibrylator AED wyposażony jest w dwie elektrody, które osoba udzielająca pierwszej pomocy musi umieścić na odkrytej klatce piersiowej poszkodowanego. Jego użycie jest w pełni bezpieczne zarówno dla osoby poszkodowanej, jak i ratownika, gdyż defibrylator na podstawie analizy rytmu serca sam dobiera siłę oraz parametry wyładowania elektrycznego. Prostota jego obsługi oraz pełna automatyzacja sprawiają, że z urządzenia skorzystać może każda osoba – obsługa defibrylatora AED nie wymaga bowiem przeszkolenia ani medycznych umiejętności.
Wskazania do użycia defibrylatora AED
Defibrylatory AED są dostępne coraz powszechniej. Jest to duży plus, gdyż każdy człowiek jest narażony na nagłe zatrzymanie krążenia, które początkowo nie daje żadnych objawów. W razie dostrzeżenia zasłabnięcia drugiej osoby należy jak najszybciej sięgnąć po urządzenie. Wykonana w ciągu 1-3 minut od zatrzymania krążenia defibrylacja znacząco zwiększa bowiem szanse poszkodowanego na przeżycie – według statystyk rosną one o aż 75%.
Polskie prawo nie reguluje tego, kto może używać defibrylatora AED. W praktyce może więc po niego sięgnąć każdy, kto czuje się w obowiązku niesienia pomocy drugiej osobie. Urządzenie zostało zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwić każdemu człowiekowi jego prawidłowe użycie. Defibrylator komunikuje się z ratownikiem za pomocą jasnych i prostych komend głosowych, które uzupełniają rysunki wyświetlane na ekranie urządzenia.
Wskazaniem do użycia defibrylatora AED jest nagłe zasłabnięcie, któremu towarzyszy brak wyczuwalnego pulsu na dużych tętnicach (np. szyi, nadgarstku), zatrzymanie oddechu oraz brak reakcji osoby poszkodowanej na bodźce z zewnątrz. W takiej sytuacji liczy się każda sekunda i należy jak najszybciej sięgnąć po najbliższy defibrylator oraz polecić świadkom zdarzenia wezwanie służb ratunkowych.
Następnie należy włączyć urządzenie oraz postępować zgodnie z udzielanymi przez nie poleceniami. Uruchomiony defibrylator aed za pomocą elektrod zbada rytm serca poszkodowanego oraz przeprowadzi defibrylację, jeśli jest ona wskazana. Po jej wykonaniu należy kontynuować resuscytację oddechowo-krążeniową, która powinna potrwać do czasu przybycia na miejsce karetki lub odzyskania przytomności przez poszkodowanego.