WMS jako system niezbędny w każdym magazynie
Biznes

WMS jako system niezbędny w każdym magazynie

Prowadzenie sklepu wygląda dzisiaj zupełnie inaczej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Wszystko za sprawą nowych rozwiązań technologicznych, które znacząco usprawniają funkcjonowanie sklepów. Bez odpowiednich oprogramowań trudno sobie wyobrazić działanie jakiegokolwiek sprzedawcy. Tylko korzystając z zaawansowanych systemów można być konkurencyjnym i odnieść sukces w branży. Jednym z niezbędnych systemów jest WMS. Warto wyjaśnić, co to właściwie jest, jakie pełni funkcje oraz kiedy należy go wdrożyć.

Co to jest WMS – wyjaśniamy

Na wstępie warto wyjaśnić, co to jest wms. Skrót WMS pochodzi od angielskiej nazwy systemu – Warehouse Management System. Innymi słowy jest to oprogramowanie do obsługi magazynu. Dzisiaj jest ono niezbędne w absolutnie każdym sklepie, który posiada swój własny magazyn. Oprogramowanie zwykle instaluje się na komputerze. Przeważnie jednak pojawia się ono również w kolektorach, aby usprawnić wykonywanie codziennych czynności przez osoby pracujące w magazynie. Jakie funkcjonalności posiada WMS? Otóż jest ich wiele, a do najważniejszych należą:

 

  • kontrola stanu magazynowego,
  • przydzielanie produktów do zamówień,
  • tworzenie mapy magazynu,
  • udzielanie wskazówek na podstawie analiz.

 

Kontrola stanu magazynowego

Bałagan w magazynie, brak wiedzy na temat dostępności produktów, zbyt późne spostrzeżenie, że towar się skończył – to wszystko sprawia, że sklep funkcjonuje mniej sprawnie i generuje niższe zyski. Jednak porządek w magazynie jest możliwy. Pomaga w tym WMS. Do systemu można wprowadzić wszystkie towary. Następnie po odczytaniu kodu kreskowego i wysłaniu produktu do klienta, system aktualizuje ilość produktów. Natomiast kiedy towar zacznie się kończyć, system wyślę odpowiednią informację.

 

Przydzielanie produktów do zamówień

Bardzo ważną funkcjonalnością systemu WMS jest przydzielanie produktów do zamówień. Chodzi o to, że po rejestracji zamówienia system automatycznie identyfikuje odpowiednie produkty. Następne wyświetlają się one na kolektorze pracownika magazynu. Kolektor może wyświetlać wiel produktów, przydzielonych do rozmaiotych zamówień. Dzięki temu magazynier może za jednym razem zabrać z magazynu produkty do kilku zamówień. Znacząco przyspiesza to pracę.

 

Mapa magazynu

Ważna kwestą jest tworzenie przez system mapy magayznu. To kolejna funkcjonalność, dzięki której praca w magazynie przebiega o wiele szybciej. Magazynier widzi w kolektorze, gdzie znajdują się poszczególne produkty. Co więcej, dobry system podpowiada najlepszą drogę przez magazyn, tak aby zebranie wszystkich produktów przebiegło jak najszybciej.

 

Udzielanie wskazówek na podstawie analiz

Niektóre systemy WMS są zdolne do przeprowadzania analiz. Polegają one na przykład na analizie rozłożenia towaru, na podstawie częstotliwości zamówień na konkretne produkty. Dzięki tym analizom system tworzy raporty, sugerując optymalne rozmieszczenie towarów.

 

Warto podkreślić, że istnieją różne systemy WMS. Różnice dotyczą przede wszystkim funkcjonalności. O ile w przypadku niewielkich sklepów wystarczą najbardziej podstawowe oprogramowania, o tyle do obsługi większych magazynów niezbędne są zaawansowane systemy. Nie ulega jednak wątpliwości, że wdrożenie systemu WMS powinno mieć miejsce już na starcie funkcjonowania sklepu internetowego. W przeciwnym razie pokonanie branżowej konkurencji, korzystającej z technologii, będzie niemal niemożliwe.

 

WMS jako system niezbędny w każdym magazynie

Zobacz więcej podobnych postów