Czy instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego się opłaca?
Krakowskie

Czy instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego się opłaca?

Fotowoltaika to system, na którego zastosowanie decyduje się coraz więcej osób. Energia produkowana przez panele jest całkowicie ekologiczna, co przekłada się na zmniejszenie miesięcznych rachunków za prąd. Na instalację fotowoltaiczną coraz częściej decydują się także mieszkańcy domów jednorodzinnych. Czy taka inwestycja jest dla nich opłacalna?

Energia na lata

W Polsce ceny prądu ulegają regularnej podwyżce. Nic dziwnego zatem, że w czasach, kiedy można skorzystać z odnawialnych źródeł energii, coraz więcej osób stawia na instalację fotowoltaiczną. Jest to inwestycja, która w dłuższej perspektywie z pewnością pozwoli obniżyć koszty energii elektrycznej od swojego dostawcy. Posiadanie paneli fotowoltaicznych oznacza szereg korzyści dla gospodarstwa domowego, łącznie ze zwrotem kosztów za nadprodukcję energii.

Instalacja na części pierwsze

Jak każda inwestycja, także i fotowoltaika wymaga poniesienia niemałych kosztów. Początkowe koszty całej instalacji obejmują nie tylko zakup paneli. W skład całej inwestycji wchodzi także inwerter (falownik), okablowanie, liczniki, nierzadko też akumulator z regulatorem ładowania. Kolejne wydatki to oszacowanie rocznego zużycia prądu, a także koszty montażu całej instalacji. W tym miejscu warto zaznaczyć, że wydatki związane z instalacją systemu będą zależeć od rocznego zużycia energii. Im jest ono wyższe, tym większe wydatki czekają kupującego.

Czy instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego się opłaca?

Ile paneli potrzebuje dom jednorodzinny?

Ilość paneli uzależniona jest od tego, jakie jest roczne zużycie energii. Przy założeniu, że dom jednorodzinny zamieszkuje 4 domowników, można oszacować, że średnie zużycie prądu wynosi 4-6 tys. kWh rocznie. Oznacza to, że należy zakupić mniej więcej 15-20 paneli fotowoltaicznych o mocy 300 kW.

Odrębnym problemem jest wydzielenie powierzchni pod montaż instalacji. Idealnym miejscem dla paneli jest połać dachu skierowana na południe. Może okazać się, że wydzielona powierzchnia jest niewystarczająca, by zainstalować na niej fotowoltaikę. Wówczas, z uwagi na wysokie zapotrzebowanie energetyczne, sporo gospodarstw decyduje się zamontować panele na przydomowej działce.

Fotowoltaika w cyfrach

Biorąc pod uwagę, że koszt jednego panelu to około 600 złotych netto, całość oznacza wydatek rzędu niemal 12 tysięcy złotych. Kolejne koszty to zakup dobrej jakości falownika (około 5 tys. złotych), konstrukcji mocującej, przewodów, pozostałych akcesoriów (łącznie kilka tysięcy złotych) oraz koszty samego montażu. Całość powinna się zamknąć w kwocie 25-30 tys. złotych.

Zgodnie z szacunkami producentów fotoogniw, roczne oszczędności z tytułu poboru energii mogą sięgać nawet 2500 złotych. Idąc tropem tych obliczeń, inwestycja zwróci się mniej więcej po 10-12 latach i zacznie przynosić zysk dla gospodarstwa. Dodatkowo rząd umożliwia dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd, co pozwoli zaoszczędzić 5 tys. zł. Kolejne 3,6 tys. zł. To zwrot podatku, jaki można otrzymać w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Przyglądając się powyższym liczbom, można śmiało stwierdzić, że instalacja fotowoltaiczna jest opłacalną inwestycją dla domu jednorodzinnego.

Zobacz więcej podobnych postów