Portal z wydarzeniami kulturalnymi online
Krakowskie

Portal z wydarzeniami kulturalnymi online

Pandemiczna rzeczywistość sprawiła, że w wielu aspektach życia społeczeństwo przeniosło się do Internetu. Wdrożono naukę i pracę zdalną, jeszcze większą popularność zdobyły zakupy online i płatności elektroniczne. W podobny sposób odbywały się także różne wydarzenia kulturalne – jak się okazuje jest to bardzo wygodna alternatywa.

Portal z wydarzeniami kulturalnymi online

Kraków – wydarzenia kulturalne online

Na początku 2020 roku nikt jeszcze nie spodziewał się, że wydarzenia kulturalne online będą tak popularne i zyskają tylu zwolenników. Zaczęto tworzyć platformy internetowe, na których udostępniane są wszystkie najważniejsze informacja o zbliżających się wydarzeniach. Przykładem takiej inicjatywy jest Play Kraków, w serwisie może zarejestrować się każdy, kto ma dostęp do Internetu. Na stronie znajdują się spektakle teatralne, wywiady, recitale oraz wszelkie widowiska muzyczne. Wydarzenia kulturalne online przybierają postać materiałów zarejestrowanych oraz transmitowanych na żywo, udostępniają je krakowskie instytucje kultury. Platforma ukazała się we wrześniu 2020 roku z inicjatywy Miasta Krakowa, a twórcą jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Niektóre materiały wymagają wniesienia opłaty, inne natomiast są całkowicie darmowe – sam pomysł spotkał się z dużą aprobatą lokalnej społeczności. Z wszystkich funkcji można korzystać na każdym urządzeniu, w tym smartfonach z systemami Android i iOS. Instytucje kulturalne w Krakowie chętnie dołączają się do projektu, zgadzając się z tym, że pomoże to w uzyskaniu lepszego samopoczucia psychicznego. Wydarzenia kulturalne, które są dodawane do serwisu są choćby niewielką namiastką normalności, trwający już bardzo długo lockdown nie wpływa dobrze na samopoczucie.

Dla kogo przeznaczone są wydarzenia kulturalne online?

Z Internetu korzystają ludzie w każdym wieku, obecne czasy wręcz wymusiły to na społeczeństwie, dlatego udostępnianie pewnego rodzaju bibliotek multimedialnych ma ogromny sens. Jeżeli instytucje kulturalne nie mogą zaprosić osobiście do uczestnictwa w danych wydarzeniach, mogą udać się do każdego domu – oczywiście w przenośni. Platforma Play Kraków to jedna z najciekawszych inicjatyw, ponieważ materiały w niej zawarte kierowane są do każdej kategorii wiekowej, nie panuje tam żadna dyskryminacja. Wiele jednostek kulturalnych chętnie przystało na pomysł nagrywania bądź transmitowania na żywo wszelkich wydarzeń. Świadczy to przede wszystkim o ogromnej otwartości na potrzeby wszystkich ludzi spragnionych normalności i dostępu do wydarzeń kulturalnych. Wystarczy założyć konto i korzystać z darmowych bądź odpłatnych materiałów, niektóre z nich edukują, inne są rozrywką, a jeszcze inne łączą w sobie obie funkcje. Wychodzenie z takimi propozycjami zawsze będzie miło przyjmowane, widz poczuje się z całą pewnością doceniony i zadowolony z kreatywnie spędzonego czasu wolnego. Takie alternatywy oczywiście nie zastąpią obecności na wszystkich tych wydarzeniach, ale na pewno pozwolą przetrwać ten najgorszy okres, kiedy instytucje kulturalne są zamknięte.

Zobacz więcej podobnych postów