Pracownicze Plany Kapitałowe
Biznes

Pracownicze Plany Kapitałowe

Wraz z nadejściem Nowego Roku weszła możliwość dla pracowników średnich firm, które zatrudniają od 50 do 249 osób, polegająca na odkładaniu środków przeznaczonych na lata późnej starości w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jest to jedyny program, który daje możliwość szybkiego pomnożenia kapitału.

Początek PPK

Zostały one wprowadzone wraz z reformą systemu emerytalnego. Ich celem jest zmotywowanie obywateli kraju do oszczędzania poprzez wysokie dopłaty, płynące od państwa i firmy. Była to najważniejsza zmiana na rynku pracy w 2019 roku. PPK stanowią dla pracodawców dodatkowy koszt, a dla osób zatrudnionych niższa pensja netto. Jak podkreśla dr Piotr Maciąg z Katedry Ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego program ten ma szansę korzystnie wpłynąć na polską gospodarkę. Osoba będąca w tym programie otrzyma miesięczną wpłatę od właściciela firmy w wysokości min. 1,5% z całego wynagrodzenia brutto. Środki gromadzone są nie na kontach bankowych, a na indywidualnych kontach PPK. Dodatkowo oprócz wpłaty pracodawcy wymagana jest wpłata pracownika w wysokości min. 2% wynagrodzenia brutto oraz wpłata od państwa w wysokości 20 zł na miesiąc. Każda ze stron może maksymalnie wpłacić 4% z zasadniczego wynagrodzenia.

Pracownicze Plany Kapitałowe

Perspektywy PPK

To program, któremu głównie zaufały kobiety, ponieważ ponad 55% użytkowniczek to właśnie osoby płci żeńskiej. Zainteresowanie programem znalazło się także wśród zatrudnionych w firmach z zagranicznym kapitałem. Dla osób, które nie zarabiają zbyt wiele kolejne odcięcie kosztów od wypłaty może być niesprzyjającym aspektem. Jeśli znajdą się osoby z niskimi zarobkami, które chcą wejść w program mogą wpłacać zaledwie 0,5% swojego wynagrodzenia.

Wybory Polaków

Od otworzenia programu do pierwszego półrocza zaobserwowano 1,1 mln chętnych, którzy przystąpili do programu PPK. 150 tysięcy wybrało Pracownicze Programy Emerytalne (PPE). Dane te pochodzą z Polskiego Funduszu Rozwoju. W sumie 1,3 mln osób zaczęło brać pod uwagę swoją przyszłość i oszczędzać środki na swoją własną starość.

Zobacz więcej podobnych postów