Wzrasta popularność bankowych aplikacji mobilnych
Biznes

Wzrasta popularność bankowych aplikacji mobilnych

Dzisiejsze posiadanie konta nie istnieje bez dostępu do bankowej aplikacji mobilnej. Dane podają, że dostęp do nich posiada aż 9 milionów obywateli Polski. W niecałe 3 lata aplikacje zyskały przychylność 5,5 miliona osób. Najbardziej znane aplikacje należą do PKO Banku Polskiego, mBanku, ING Banku Śląskiego oraz Santander Bank Polska.

Cechy idealnej aplikacji bankowej

Aplikacja nie może być zbyt skomplikowana, musi być przejrzysta i prosta w obsłudze. Jest to wielkie wyzwanie dla kreatorów tych narzędzi, ponieważ liczba funkcji wzrasta, których umieszczenie w aplikacji jest obowiązkowe. Stanowi to dla nich nie lada wyzwanie. Korzystając z aplikacji głównie sprawdzamy nasz stan konta oraz wykonujemy przelew. Możemy za jej pomocą również założyć lokatę, kupić ubezpieczenie, zastrzec dowód osobisty, wymienić walutę czy dokonać różnych czynności urzędowej, takich jak np. złożenie wniosku o założenie własnej działalności gospodarczej czy wypełnienie wniosku do programu 500+. Niektóre z nich umożliwiają także zakup biletów komunikacji miejskiej oraz opłacić parkometry. Funkcje aplikacji są na bieżąco rozwijane i udoskonalane. Bank PKO planuje wdrożyć funkcję „Talk to IKO”, co umożliwi obsługę aplikacji za pośrednictwem głosu. Taką funkcją poszczycić się może ING Bank Śląski, który we współpracy z Asystentem Google ma możliwość zapytania o stan konta, kod do BLIKA czy wykonać przelew. W przyszłości planuje się wykorzystać Sztuczną Inteligencję do obsługi aplikacji. Najważniejszą właściwością aplikacji jest jej bezpieczeństwo niezależnie od ilości posiadanych funkcji.

Wzrasta popularność bankowych aplikacji mobilnych

Renomowane polskie aplikacje na arenie międzynarodowej

Polskie aplikacje niczemu nie ujmują w porównaniu do tych światowych. Przeciwnie nawet aplikacja iPKO Banku Polskiego dwukrotnie wybrana była jako najlepsza aplikacja bankowa na całym świecie. Tytuł ten został przyznany przez Retail Banker International. W ubiegłym roku tytuł ten został przyznany PeoPay, aplikacji, należącej do Banku Pekao S.A. Zdaniem internautów najlepszą aplikacją jest Aplikacja Santander Mobile.

 

Zobacz więcej podobnych postów