Biała szatka do chrztu - znaczenie i dostępne modele
Biznes

Biała szatka do chrztu - znaczenie i dostępne modele

Chrzest dziecka to pierwszy i niezwykle ważny sakrament święty, nie tylko dla dziecka, ale również rodziców i chrzestnych. To w końcu dorośli są odpowiedzialni za przekazywanie małemu chrześcijaninowi podstawowych wartości uznawanych przez Kościół Katolicki. Na ich barkach spoczywa przygotowanie dziecka i siebie samych do uroczystości. Wśród wielu ważnych spraw w tym zakresie znajduje się zakup białej szatki do chrztu. Przyjęło się, że to matka chrzestna jest odpowiedzialna za jej podarowanie. W takiej sytuacji przyda się oczywiście konsultacja z rodzicami, ponieważ na rynku dostępnych jest mnóstwo wzorów tego produktu.

Biała szatka do chrztu - znaczenie i dostępne modele

Biała szatka do chrztu – jaka jest jej symbolika?

Generalnie rodzice chrzestni powinni mieć na ceremonii białą szatkę dla dziecka oraz świecę, za to drugie odpowiedzialny jest chrzestny. Skupmy się jednak na pierwszym obowiązkowym symbolu Chrztu Świętego – szatce. Jest ona oznaką wewnętrznej przemiany nowo ochrzczonego dziecka, które od chwili przyjęcia pierwszego w życiu sakramentu staje się chrześcijaninem. O momencie położenia białej szatki na piersi dziecka informuje kapłan, czynność tę wykonuje mama chrzestna. To symbol rozpoczęcia nowego życia w wierze katolickiej. Dlaczego musi to być biała szatka do chrztu? Powód jest prosty, to kolor czystości i niewinności, a także duchowości i jedności z Bogiem. W dzisiejszych czasach dość często wybiera się białą szatkę do chrztu z wyhaftowanym imieniem dziecka i datą przyjęcia sakramentu. W niektórych modelach poza klasyczną bielą pojawiają się dodatki w postaci złotych, czy srebrnych wstążek, delikatnych koronek. W zależności od płci dziecka biała szatka do chrztu może mieć ozdoby w kolorach delikatnego różu i błękitu. Tak prezentująca się szatka stanowi nie tylko symbol przyjęcia chrztu, ale również piękny prezent i pamiątkę w jednym.

Jak powinna wyglądać biała szatka do chrztu?

Poza kolorem nie ma właściwie innych wytycznych, jakie obowiązkowo powinna spełniać biała szatka do chrztu. Może, ale nie musi mieć wyhaftowanego imienia, daty chrztu i innych ozdobników – dostępne są całkowicie gładkie wersje. Jednak mając na względzie fakt konieczności zachowania białej szatki do momentu I Komunii Świętej warto uczynić z niej atrakcyjną pamiątkę na lata. W większości sklepów dostępnych jest co najmniej kilka wzorów, w których daje się możliwość wyboru czcionki, wielkości ewentualnych napisów. Jedną z najlepszych opcji jest wybór szatki szytej na zamówienie, ponieważ zyskuje się pewność otrzymania produktu dopracowanego w najmniejszych szczegółach, z wysokiej jakości tkaniny. Właściwie nie ma konkretnych wytycznych, co do rodzaju materiału, z którego powstaje biała szatka, ale warto zwrócić uwagę na bawełnę z delikatnym połyskiem. Dodatki w postaci kokardek, czy innych ozdobników mogą być na przykład uszyte z satyny, będą się wtedy delikatnie wyróżniały. Doskonale prezentują się także wykończenia szatek z subtelnej koronki, która podkreśli znaczenie uroczystości przyjęcia sakramentu chrztu świętego.

Zobacz więcej podobnych postów