Wnętrze w stylu skandynawskim – co je wyróżnia?
Biznes

Wnętrze w stylu skandynawskim – co je wyróżnia?

Wiatr znad Skandynawii rozwiał po całym świecie modę na jasne, czyste i przestronne wnętrza. Moda ta trwa już od kilku lat i co ważne – nie przemija. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem także w naszym kraju! Polacy chętnie kupują dodatki do mieszkania oraz domu właśnie w takim stylu. Dlaczego skradł nasze serca? Postaramy się odpowiedzieć. Czytajcie dalej!

Charakterystyka stylu skandynawskiego

Mimo że mroźna i śnieżna Skandynawia kojarzy się z niskimi temperaturami, wnętrza urządzone w tym stylu, absolutnie nie są zimne. Wręcz odwrotnie! Są ciepłe, jasne i przytulne. Sterylność i prostotę zastosowanych w nich białych ścian oraz mebli przełamują dodatki w postaci poduszek, pledów, świec, zasłon, białych kwiatów. To właśnie one ocieplają całe wnętrze, sprawiając że dom staje się oazą spokoju i miejscem, do którego chce się wracać. Styl skandynawski we wnętrzach to minimalistyczne, proste formy w połączeniu z przyjemnymi, naturalnymi materiałami oraz funkcjonalnymi, ułatwiającymi nam życie rozwiązaniami.

Wnętrze w stylu skandynawskim – co je wyróżnia?

Styl skandynawski w mieszkaniu – elementy

Jasne barwy

Mają być one formą rekompensaty za brak naturalnego światła, który często doskwiera ludziom mieszkającym na północy. We wnętrzach skandynawskich rządzą biele, kremy, szarości i beże. Czerń znajdziecie tu jedynie w dodatkach.

Natura

We wnętrzach urządzonych jak te rodem z północy, królują naturalne materiały. Prym wiedzie niezaprzeczalnie drewno, słoma, wiklina. Najczęściej są to jasne, bielone dodatki. Świetnie w skandynawskich wnętrzach wygląda także szkło, ceramika i metal – szczególnie złoto. Idealnie pasuje do beżowych aranżacji. Jeśli wziąć na tapet tkaniny, wykorzystywane do dekoracji tego typu mieszkań, z pewnością są to: len, wełna oraz bawełna.

Ergonomiczne formy

Zaokrąglone, opływowe meble – dokładnie takie znajdziecie w skandynawskich wnętrzach. Będą miękkie, przytulne, idealne do wieczornego odpoczynku. Znajdziecie tu kubełkowe fotele, duże kanapy i głębokie krzesła.

Mocne wzory

Styl skandynawski, przez to, że lubi naturę - lubi także motywy botaniczne. Na ścianach znajdziemy różnego rodzaju kwiaty, liście i proste formy, w nieco ciekawszej odsłonie, np. biało-czarnych plakatów bądź grafik.

Mieszaj style

Jeśli styl skandynawski nie odpowiada Wam w stu procentach, bez problemu możecie łączyć w obrębie jednej aranżacji różnego rodzaju meble bądź dodatki, charakterystyczne dla dwóch zupełnie różnych stylów. W ten sposób stworzycie wnętrze wyjątkowe i jeszcze bardziej wasze.

Zobacz więcej podobnych postów