Co dobrze jest wiedzieć o Pałacu Potockich?
Krakowskie

Co dobrze jest wiedzieć o Pałacu Potockich?

W dzisiejszych czasach wiele osób interesuje się kulturą. Obcowanie ze sztuką pozytywnie wpływa na rozwój, dlatego ludzie poszukują interesujących miejsc, w których można na co dzień uczestniczyć w różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych. W Krakowie takich obiektów jest naprawdę dużo. Jeżeli chcielibyśmy wziąć udział w ciekawych warsztatach czy wykładach lub jeżeli jesteśmy zainteresowani premierami nowości wydawniczych czy pokazami filmów dokumentalnych to krakowskim adresem, pod który powinniśmy się udać jest Pałac Potockich.

Pałac Potockich – co to za miejsce?

Trzeba przyznać, że Pałac Potockich to bardzo reprezentacyjna budowla położona w niezwykle atrakcyjnej lokalizacji, ale budynek ten wyróżnia się nie tylko wysokimi walorami estetycznymi. Jest również miejscem, w którym organizowane są różnorodne wydarzenia kulturalne. To tu odbywają się cykliczne warsztaty literackie dla dzieci i rodzin, zajmujące dyskusje tematyczne, wykłady popularnonaukowe czy też intensywne kursy kreatywnego pisania. Mówiąc o Pałacu Potockich warto podkreślić, że od 2021 roku współgospodarzami tego miejsca zostały takie znane instytucje kulturalne jak: Krakowskie Biuro Festiwalowe i Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, dzięki temu Pałac Potockich stał się jedną z ważniejszych kulturalnych wizytówek Krakowa. W Pałacu Potockich pracuje wiele środowisk związanych z kulturą. Do Pałacu Potockich możemy udać się po to, aby posłuchać jazzu, muzyki klasycznej czy nawet ambitnej muzyki alternatywnej, a także po to, aby zobaczyć popularną wystawę zatytułowaną „Szuflada Szymborskiej” czy też po to, aby skorzystać z oferty nowoczesnej księgarni MOCAK Bookstore BUNKIER. Wiele osób odwiedzając Pałac Potockich zachwyca się również zabytkowymi, historycznymi wnętrzami tego budynku. Co zatem warto wiedzieć o historii tego miejsca? Do kogo wcześniej należał ten obiekt?

Co dobrze jest wiedzieć o Pałacu Potockich?

Pałac Potockich w Krakowie – jaka była historia tego budynku?

Pałac Potockich posiada bogatą historię. Mieszkało w nim wiele bogatych rodzin. Dokonywały one w tym obiekcie różnych udoskonaleń i zmian. Pałac Potockich powstał w 1540 roku dzięki połączeniu ze sobą dwóch gotyckich kamienic. Rodzina Zbaraskich, która mieszkała w pałacu w XVII wieku zleciła gruntowną przebudowę budynku. Na skutek tego remontu pałac zyskał barokowy dziedziniec z krużgankami. W posiadanie rodziny Potockich pałac wszedł pod koniec XIX wieku. Po zakończeniu II wojny światowej w pałacu mieściła się siedziba Instytutu Goethego, czyli instytucji zajmującej się popularyzacją języka niemieckiego. Obecnie zaś Pałac Potockich jest prawdziwą „bramą do kultury”. Takie miejsce jak to jest naprawdę ważne i potrzebne. Obiekt ten idealnie nadaje się do organizacji różnego rodzaju konferencji i gal wręczania nagród. To tu swoje osiągnięcia mogą prezentować twórcy związani z Krakowem. Rynek Główny 20 to, więc niezwykle istotny adres na kulturalnej mapie tego pięknego i wyjątkowego miasta. Dobrze jest, zatem go zapamiętać.

Więcej informacji pod adresem https://palacpotockich.krakow.pl/o-palacu/.

Zobacz więcej podobnych postów