Krakowskie Warsztaty: Dowiedz się jak chronić swoją prywatność w sieci i dlaczego warto!
Krakowskie

Krakowskie Warsztaty: Dowiedz się jak chronić swoją prywatność w sieci i dlaczego warto!

Prywatność w sieci jest niezwykle ważnym elementem korzystania z internetu. W Krakowi odbyły się niezwykłe warsztaty z których zaczęrpnęliśmy wiele wiedzy na bieżący temat. Niezależnie od tego, w jaki sposób korzystamy z sieci, zawsze powinniśmy zachować odpowiedni poziom bezpieczeństwa i dbać o swoje dane czy wizerunek. Niestety istnieje coraz więcej możliwości udostępniania swoich danych oraz aplikacji czy witryn, które mogą być zagrożeniem dla naszej prywatności. Poniżej odpowiadamy na pytanie, dlaczego warto chronić swoją prywatność w sieci i jak to robić skutecznie.

Krakowskie Warsztaty: Dowiedz się jak chronić swoją prywatność w sieci i dlaczego warto!

Dlaczego warto chronić naszą prywatność w sieci?

Ochrona prywatności w sieci powinna być naszym priorytetem, jeśli otwieramy przeglądarkę internetową lub aplikację w telefonie. Obecnie istnieje wiele możliwości, gdzie możemy dodawać swoje zdjęcia, informacje o sobie czy udostępniać dane w profilu publicznym gdzie do naszych danych dostęp będą miały osoby postronne. Również robiąc zakupy czy zamawiając usługi powinniśmy uważać na to, w jaki sposób podajemy nasze informacje i gdzie to robimy. Raz podane informacje w sieci nigdy nie znikają i są w różny sposób przechowywane. Warto zastanowić się też gdzie podajemy informacje, gdyż niektóre witryny lub firmy o mniejszej wiarygodności mogą te dane upublicznić, lub wykorzystywać niezgodnie z przeznaczeniem. Na to, co ujawniamy o nas w sieci, powinniśmy zwrócić uwagę w kontekście długofalowym. Za jakiś czas np. gdy awansujemy lub będziemy osobami publicznymi, pewne zdjęcia czy wypowiedzi mogą zostać wykorzystane przeciwko nam. Utrata danych może posłużyć też do kradzieży tożsamości, zaciągania kredytów na nas oraz do wykonywania przestępstw “na nasze konto”. Warto zatem przestrzegać kilku poniższych zasad, aby skutecznie chronić naszą prywatność w sieci.

Portale społecznościowe i informacje

Pierwszym miejscem, gdzie powinniśmy zwrócić baczną uwagę na publikowane informacje, są social media. Portale społecznościowe, to centrum wydarzeń towarzyskich. Zdecydowana większość osób korzysta z nich, komunikując się ze znajomymi, czy uczestnicząc w życiu grup tematycznych, dyskutując z innymi użytkownikami. W takich miejscach bardzo łatwo — nawet nieświadomie przekroczyć granicę bezpieczeństwa. Pierwszą porada jest ograniczenie dostępu do naszego profilu i nieużywanie opcji “publiczny”. Dzięki temu tylko osoby, które zaakceptujemy, będą miały dostęp do naszych postów, zdjęć i informacji co znacznie ogranicza ryzyko ich upublicznienia. W social mediach nie powinniśmy publikować informacji o sobie takich, które nie nadają się do szerszej publikacji. Do danych takich należy np. adres domowy, numer telefonu czy prywatne informacje o naszym życiu. Osoby znajome z pewnością znajdą te informacje, a dodatkowe umieszczenie ich w sieci to ryzyko ich przyjęcia.

Bardzo ważnym aspektem są również zdjęcia, jakie umieszczamy w sieci i social mediach. Nie powinniśmy ujmować na nich swoich dzieci, bliskich osób, swojego domu czy wartościowych rzeczy. Kiepskim pomysłem jest też nagrywanie filmików z wnętrza naszego domu, co może zachęcić przestępców do kradzieży. Zdjęcia, jakie publikujemy, powinny być odpowiednie, aby w razie ich niekontrolowanego wycieku nie przyprawiły nam problemów np. w pracy. Obecnie wielu pracodawców obserwuje profile pracowników czy kandydatów do pracy oceniając ich również w ten sposób. Raz umieszczone zdjęcie, nagranie czy post, mogą zostać skopiowane i funkcjonować nawet po ich usunięciu z portali, o czym należy zawsze pamiętać.

Kontakty z innymi ludźmi

Internet do doskonałe miejsce do poznawania nowych osób. W sieci możemy nawiązać wiele interesujących kontaktów, ale warto podczas ich nawiązywania przestrzegać kilku zasad. Nigdy nie powinniśmy wysyłać takim osobom newralgicznych danych takich jak nasze nazwisko, prywatne zdjęcia czy adres zamieszkania. Nie powinniśmy też informować ich o naszym majątku, posiadanych przedmiotach czy zamożności. Warto znajomość internetową potraktować tylko jako pretekst do spotkania się w rzeczywistości. Możemy zaprosić takie osoby np. na imprezę w towarzystwie, które znamy lub spotkać się z nią w miejscu publicznym. Jeśli osoba taka okaże się tym, za kogo się podawała i godna zaufania, będziemy mogli w miarę rozwoju znajomości poznawać się dokładniej.

Zakupy i usługi w sieci

Elementem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę przy ochronie naszych danych w sieci, są zakupy internetowe. Obecnie to bardzo popularny sposób robienia zakupów różnego rodzaju. Przestępcy wykorzystują ten fakt, tworząc fałszywe witryny czy wręcz próbują wyłudzić nasze dane osobowe. Zakupy zatem warto robić jedynie na dużych i rozpoznawalnych portalach. Znajdziemy tam zadowalający przekrój produktów. Robiąc zakupy w sieci, warto używać też przedpłaconych kart PrePaid lub kart wirtualnych, gdyż w razie kradzieży pieniędzy z nich stracimy jedynie małe sumy, a nie jak w przypadku kart debetowych i kredytowych nasze oszczędności. Robiąc zakupy na portalach ogłoszeniowych typu olx, nigdy nie powinniśmy wysyłać przez internet naszych danych osobowych, danych karty płatniczej, dokonywać jakichkolwiek płatności lub wpłacać pieniędzy jako pierwsi. Portale tego typu służą do nawiązania kontaktu i osobistego sfinalizowania transakcji. Jeśli nie możemy tego zrobić, należy poprosić o wysłanie towaru np. kurierem i opłacić przesyłkę gotówką do ręki, sprawdzając stan przesyłki przy kurierze.

Krakowskie Warsztaty: Dowiedz się jak chronić swoją prywatność w sieci i dlaczego warto!

Aktualne oprogramowanie i antywirus

Prywatność to nie tylko podawanie swoich danych czy obecność w sieci, ale także ochrona swoich danych na komputerze. Bardzo często zapominamy o tym, a nasza dane i informacje przechowywane na dysku padają łupem wirusów czy hakerów. W sieci istnieje wiele różnego rodzaju wirusów. Mogą one np. wykorzystywać nasz komputer do wysyłania masowego spamu pocztowego, wykorzystywać jego moc obliczeniową do kopania kryptowalut lub celowo blokować nasze komputery i żądać okupu za ich odblokowanie. Aby bezpiecznie przechowywać na swoim dysku dokumenty i inne informacje np. zdjęcia z wakacji, powinniśmy aktualizować nasz system operacyjny. Przeważnie wystarczy zgodzić się na aktualizacje i nie pomijając jej, co robi większość użytkowników. Warto też zainstalować darmowy antywirus oraz również go aktualizować regularnie. Wiele antywirusów blokuje nawet w czasie rzeczywistym strony internetowe, na które próbujemy wejść, a które nie mają dobrej reputacji.

Zobacz więcej podobnych postów