Kraków – jakie dofinansowania i ulgi na termomodernizację?
Krakowskie

Kraków – jakie dofinansowania i ulgi na termomodernizację?

Po wprowadzeniu uchwały antysmogowej, mieszkańcy Krakowa, którzy ogrzewali swoje domy za pomocą kotłów na węgiel lub drewno, muszą zmodernizować system ogrzewania i dostosować go do wymagań ekoprojektu. Koszty tego typu przedsięwzięcia mogą być duże. Istnieją jednak korzystne ulgi i państwowe dofinansowania, które mogą nieco ułatwić pod kątem finansowym instalację nowego kotła czy nawet wymianę całego systemu grzewczego. A nawet ocieplenie domów jednorodzinnych, co z kolei pozwala na znaczną optymalizację kosztów ogrzewania.

Termomodernizacja domów jednorodzinnych

Ulga termomodernizacyjna obejmuje wykonanie szeregu ulepszeń budynków mieszkalnych jednorodzinnych, dzięki którym zostanie zmniejszone zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzania budynków oraz podgrzewania wody użytkowej. W tym także szeroko pojętą termoizolację budynku, która zapobiegnie stratom ciepła (więcej informacji na temat termoizolacji znaleźć można na stronie: ocieplenie-domu.com.pl). Maksymalna wysokość ulgi może wynieść nawet 53 tysiące zł.

Oprócz ulgi termomodernizacyjnej mieszkańcy Krakowa mogą liczyć również na dofinansowanie z tytułu programu Czyste Powietrze, finansowanego ze środków pochodzących od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Otrzymane środki można przeznaczyć na wymianę kotłów grzewczych lub całych systemów grzewczych i docieplenie budynków.

Zasady dofinansowania

W przypadku ulgi termomodernizacyjnej, koszty wymiany ogrzewania i ocieplenia budynku odliczamy od podatku. Jeśli w jednym roku pobrany podatek dochodowy nie pokrył wszystkich poniesionych kosztów, podatnik będzie mógł odliczyć je w następnych latach (maksymalnie przez 6 lat).

W przypadku dofinansowania z Programu Czyste Powietrze, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Istnieją bowiem progi dochodu, które wyznaczają, jak wysokie dofinansowanie otrzymamy. Jest siedem grup, gdzie najwyższe dofinansowanie wynosi od 90 procent – dla dochodu na jedną osobę w rodzinie nieprzekraczającym 600 zł, do 15 procent – dla dochodu na jedną osobę w rodzinie powyżej 1600 zł. Przy dużych dochodach można jednak nie otrzymać dofinansowania wcale.

Kraków – jakie dofinansowania i ulgi na termomodernizację?

Jak otrzymać dofinansowanie na termomodernizację w Krakowie?

O ile ulgę termomodernizacyjną po prostu odliczamy od podatku, w czasie składania zeznania podatkowego, o tyle o dofinansowanie z Programu Czyste powietrze należy ubiegać się, poprzez złożenie stosownego wniosku. W przypadku dofinansowania dla mieszkańców Krakowa wniosek należy złożyć do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej w Krakowie. Termin składania wniosków jest długi, ponieważ można to robić aż do 30 czerwca 2027, w formie papierowej lub elektronicznie.

W przypadku składania wniosku drogą elektroniczną można to zrobić poprzez aplikację internetową – Portal Beneficjenta, gdzie trzeba założyć konto. Po rejestracji w portalu otrzymujemy dostęp do wniosku. Po jego uzupełnieniu możemy go złożyć na trzy sposoby:

  • poprzez zaufany profil ePUAP

  • z użyciem kwalifikowanego podpisu elektronicznego

  • za pośrednictwem Portalu Beneficjenta WFOŚiGW

Wybierając ostatnią opcję, musimy jednak dodatkowo wydrukować wniosek i przesłać pocztą jego papierową wersję, do małopolskiego oddziału WFOŚiGW. Wnioski składana drogą elektroniczną również muszą posiadać wszystkie wymagane załączniki.

Zobacz więcej podobnych postów