Ceny prądu nieuchronnie szybują w górę, skłaniając wielu do zastosowania alternatywnych rozwiązań. Nierzadko wybór pada na montaż instalacji fotowoltaicznej, która w perspektywie czasu przynosi trwałe zyski, a po latach nawet zwrot kosztów. Na jakiej zasadzie działają panele fotowoltaiczne?
Elementy systemu
Cała instalacja to zespół elementów, dzięki którym można pozyskać energię elektryczną bezpośrednio z promieni słonecznych. Elementarnym narzędziem są panele fotowoltaiczne, które można zamontować na połaci dachu, elewacji lub gruncie. W skład całego systemu wchodzi także falownik, który przetwarza prąd stały w prąd zmienny. Pozostałe elementy to konstrukcja wsporcza, licznik oraz linia energetyczna.
Jak działa instalacja fotowoltaiczna
Pojedyncze ogniwa fotowoltaiczne łączone są w moduły, które nazywane są panelami. Ich konstrukcja pozwala na pozyskanie czynników z zewnątrz, takich jak promienie słoneczne lub temperatura. Pozyskany prąd stały przekształcany jest następnie w prąd zmienny dzięki pracy falownika. Warto wspomnieć, że uzyskany prąd ma parametry zgodne z tymi, które zasilają wszystkie domowe gniazdka. Praca falownika polega także na kontroli działania całego systemu. Falownik stale monitoruje parametry instalacji i wyłącza się, gdy zostanie wykryta jakakolwiek awaria.
Do pomiaru energii elektrycznej służy licznik. Zlicza on zarówno prąd uzyskany przez instalację, jak i dostarczony przez sieć energetyczną. Często zdarza się, że gospodarstwo domowe nie jest w stanie wykorzystać nagromadzonej energii pozyskanej przez system fotowoltaiczny. Wówczas nadwyżki niewykorzystanego prądu można sprzedać dostawcy energii elektrycznej, ciesząc się zyskiem.
Instalacja fotowoltaiczna to w większości przypadków opłacalna inwestycja, która zaczyna zwracać się już po kilku latach użytkowania. Pomimo sporych nakładów finansowych, jakimi trzeba dysponować przy zakupie i montażu systemu, całość i tak przemawia na korzyść każdego gospodarstwa, które decyduje się na ekologiczne rozwiązanie w postaci odnawialnych źródeł energii.