5 wyjątkowych miejsc poza Krakowem
Krakowskie

5 wyjątkowych miejsc poza Krakowem

Kraków jest wyśmienitą bazą do zwiedzania całej Małopolski. Warto zwrócić szczególną uwagę na Wieliczkę, Wadowice, Niepołomice i Ojcowski Park Narodowy. Jeśli lubisz jeździć na nartach lub wspinać się po górach, wybierz się do Ustrzyk Dolnych.

Wieliczka

Zobacz tutaj wspaniałe komnaty solne, podziemne jeziora solankowe oraz majestatyczne konstrukcje dolne. Możesz też podziwiać wyjątkowe rzeźby z soli. Średni czas potrzebny na pokonanie trasy wraz ze zwiedzaniem Muzeum Żup Krakowskich to 3 godziny. Znajduje się tu 20 komnat. Szczególną uwagę zwróć na kaplicę Św. Kingi.

Wycieczka rozpoczyna się od Szybu Daniłowicza. To właśnie tutaj spotkasz się ze swoim przewodnikiem, który opowie Ci o historii kopalni i jej tajemnicach. Wędrując dalej, zobaczysz niezwykłe miejsca, narzędzia i maszyny wydobywcze.

5 wyjątkowych miejsc poza Krakowem 

Ustrzyki Dolne

Jeśli szukasz ciekawego miejsca na urlop, zwróć uwagę na ustrzyki dolne atrakcje. Miasto oferuje doskonałą infrastrukturę narciarską. Na wakacjach możesz wybrać rower lub trekking. 

Warto też odwiedzić Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Mieści się przy ul. Bełskiej 7. Możesz w nim zobaczyć bardzo ciekawe ekspozycje stałe i czasowe. Przedstawiają m.in. historię Bieszczad oraz ich geologię, geomorfologię, hydrologię, klimat i gleby. Możesz również zapoznać się z planem ochrony Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Poznasz też florę i faunę występujące w tym regionie. Oprócz tego muzeum prowadzi działalność dydaktyczną i naukową.

Ojcowski Park Narodowy

Oddalony jest zaledwie 16 km od Krakowa. To najmniejszy park narodowy w Polsce. Oferuje jednak wiele unikalnych miejsc. Możesz w nim zobaczyć rzadkie przykłady flory i fauny.

Znajdują się tu również cuda natury, takie jak Maczuga Herkulesa (słynna formacja wapienna).

Jeśli interesujesz się historią, koniecznie zobacz ruiny zamku w Ojcowie. Został zbudowany w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. Nie możesz również przegapić Zamku na Pieskowej Skale. To jeden z najwspanialszych przykładów renesansowej architektury.

Wadowice

Do najważniejszych atrakcji możemy zaliczyć:

  • Dom Rodzinny Jana Pawła II: to właśnie tutaj 18 maja 1920 roku urodził się przyszły papież Karol Wojtyła. Obecnie jest popularnym muzeum.
  • Bazylikę Mniejszą: znajduje się na Placu Jana Pawła II. Pochodzi z XVIII wieku.
  • Muzeum Miejskie: mieści się w dawnym ratuszu Wadowic. Możesz tutaj zobaczyć wspaniałą wystawę “Wadowice: miasto, w którym wszystko się zaczęło”.
  • Kawiarnię Mieszczańską: możesz tutaj spróbować pysznej kremówki.

5 wyjątkowych miejsc poza Krakowem 

Niepołomice

Historia Niepołomic rozpoczyna się w 1340 roku, kiedy król Kazimierz Wielki założył tu głęboko w lesie fortyfikację. Chciał chronić przeprawę Wisłą i szlak handlowy między Krakowem a Węgrami.

Chociaż to, co kiedyś było jednym z największych pradawnych lasów w Europie znacznie się zmniejszyło, Puszcza Niepołomicka jest wyjątkowym miejscem. Dziś chroniony obszar liczy ponad 110 kilometrów kwadratowych. Oferuje wspaniałe możliwości rekreacji zarówno dla mieszkańców, jak i dla turystów. Same Niepołomice są urocze. Liczą około 9200 mieszkańców.

Zobacz więcej podobnych postów