Bogata historia Krakowa
Krakowskie

Bogata historia Krakowa

W Krakowie, dawnej stolicy Polski, na każdym kroku spotyka się skarby wszystkich minionych epok, można uznać, że całe miasto jest jednym wielkim pomnikiem historii. Potwierdzeniem tych słów jest wpisanie Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co stanowi ogromne wyróżnienie na arenie międzynarodowej. To właśnie tutaj znajdowała się siedziba królów i odbywały się kolorowe jarmarki i festiwale, wiele z nich organizuje się także w obecnych czasach.

Bogata historia Krakowa

Najbardziej znane symbole Krakowa

W Krakowie znajduje się wiele ważnych symboli, dzięki którym miasto jest rozpoznawalne na całym świecie. Mowa oczywiście między innymi o Sukiennicach, Barbakanie, Wawelu czy Uniwersytecie Jagiellońskim. Być może nie każdy zdaje sobie sprawę, że w Krakowie tworzyli pisarze – Wisława Szymborska oraz Stanisław Wyspiański, zawdzięczamy im wyjątkowe dzieła literackie. Z powstaniem Krakowa wiąże się pewna i dobrze znana legenda o księciu Kraku, który przez długi czas nie mógł poradzić sobie ze smokiem. Potwór zamieszkiwał jaskinię w pobliżu Wisły i terroryzował mieszkańców miasteczka. Dopiero podstęp mieszkańców sprawił, że zagrożenie zostało zażegnane. Na cześć władcy Kraka powstał kopiec nazwany jego imieniem, natomiast podobizna Smoka Wawelskiego znajduje się przy Wawelu. Pierwszym królem Polski był Bolesław Chrobry, któremu zawdzięcza się ogromny rozwój całego kraju. W 1257 roku wytyczono Rynek Główny, a następnie wzniesiono dwie świątynie oraz urządzono kramy, czyli Sukiennice i ratusz. Rozwój gospodarczy Krakowa zawdzięcza się królowi Kazimierzowi Wielkiemu, do tego stopnia, że w 1364 roku odbył się zjazd władców europejskich. Kolejnym ważnym dokonaniem króla była fundacja Akademii Krakowskiej, której nazwę finalnie zmieniono na Uniwersytet Jagielloński.

Dziedzictwo kulturowe Krakowa

Odwiedzając stronę https://krakowculture.pl można zapoznać się z wieloma ciekawostkami i podsumowaniem wszystkich najważniejszych wydarzeń z życia miasta. Największe znaczenie państwowe mają z całą pewnością Wawel i Rynek, na których wiele się działo na przestrzeni wieków. Wawel doceniła i rozsławiła Bona Sforza – żona ówczesnego króla, która uczyniła obiekt miejscem skupiającym w sobie symbole kultury renesansowej. W XVII wieku miasto Kraków stało się pewnego rodzaju centrum politycznym, produkcyjnym oraz rzemieślniczym. Na miejskiej architekturze zaczęli wzorować się również mieszkańcy pobliskich prowincji. Sytuacja nieco się zmieniła poprzez przeniesienie siedziby królów do Warszawy, pomimo tego Kraków był miejscem celebrowania koronacji. Na skutek potopu szwedzkiego miasto zostało okradzione ze wszystkich cennych rzeczy, później miały miejsce rozbiory, przez co Wawel musiał zostać przebudowany. W ten sposób pojawiła się możliwość urządzenia tam miejsca przeznaczonego na rekonwalescencję rannych. Społeczność jednak nigdy się nie poddała, a Kraków stał się centrum wsparcia duchowego dla całego kraju. O ówczesnej sytuacji powstało wiele dzieł literackich, w których myślą przewodnią było bohaterstwo i jedność wszystkich Polaków.

Zobacz więcej podobnych postów