Jak prawidłowo ocieplić elewację?
Krakowskie

Jak prawidłowo ocieplić elewację?

Ocieplenie elewacji to jeden z najefektywniejszych zabiegów w kierunku zmniejszenia straty ciepła. Rezultatem działań jest zwiększenie wydajności energetycznej budynku, która bezpośrednio przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. Jak fachowo ocieplić elewację, by czerpać maksimum korzyści z wykonanej pracy?

Krok po kroku

Przed rozpoczęciem działań należy pamiętać, że najlepsze efekty można otrzymać, stosując najwyższej jakości materiały. Zamienniki w systemach ociepleń są mało opłacalne, ponieważ nie wpływają w tak dużym stopniu na wydajność energetyczną, jak materiały oryginalne.

Przed wykonywaniem ocieplenia należy przygotować podłoże. Niezbędne jest tutaj zastosowanie zaprawy wyrównującej, a także zmycie ścian wodą pod dużym ciśnieniem. Suche powierzchnie należy zagruntować, dzięki czemu będą mniej chłonne, wpływając na przyczepność płyt z wełny skalnej. Same płyty należy przytwierdzać do podłoża po uprzednim nałożeniu zaprawy klejącej. Preparat należy nanieść wzdłuż krawędzi płyty, a także punktowo na jej środku, pamiętając o tym, by warstwa zaprawy była na tyle gruba, aby zapewnić całkowitą przyczepność płyty do powierzchni. Zaprawa klejąca nie może być nakładana bezpośrednio na podłoże, a jedynie na płyty. Nie wolno dopuścić do tego, by zaprawa przedostała się między boczne krawędzie sąsiadujących płyt.

Płyty z wełny skalnej przykleja się do podłoża, przesuwając je o połowę długości ich krawędzi. Wystające elementy obcina się nożem oraz szlifuje pacą z papierem ściernym. Jeśli płyty przyklejane są do niepewnej powierzchni (na przykład do starych tynków), warto dokonać dodatkowe mocowanie łącznikami mechanicznymi. Czynność tę należy wykonać nie wcześniej jak po upływie doby od przyklejenia płyt do podłoża.

Jak prawidłowo ocieplić elewację?

Najczęściej popełniane błędy

Fachowo wykonane ocieplenie budynku wymaga podjęcia wielu działań. Niestety wiele osób przystępuje do pracy zapominając o podstawowych czynnościach, które mogą zniweczyć cały wysiłek. Jednym z błędów jest brak zabezpieczenia budynku. Skutkiem są zabrudzone okna czy niezabezpieczone rusztowanie siatką, która chroni powierzchnie przed nadmiarem słońca czy wiatrem, który utrudnia wysychanie materiału.

Niezwykle istotne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Ściany powinny być gładkie i pozbawione pyłu, pod żadnym pozorem nie wolno pozostawiać podłoża z pleśnią. Równe i oczyszczone ściany zapewnią lepszą przyczepność zaprawy klejącej.

Należy też pamiętać o prawidłowej technice nakładania kleju na płyty oraz o zapewnieniu odpowiedniego wzmocnienia krawędzi przed wiatrem. W tym celu trzeba użyć większej ilości łączników. Same łączniki powinny być dobrane do grubości ocieplenia i mocowane w odpowiedniej ilości (minimum 4 sztuki na m2 płyty).

Samodzielny montaż

Ocieplenie elewacji budynku można wykonać samodzielnie, jednak przed przystąpieniem do pracy warto zaczerpnąć solidnej dawki wiedzy, która pomoże uniknąć ewentualnych błędów. Konkretna garść informacji regularnie pojawia się w serwisie elewacyjni.pl, który dedykowany jest tematyce efektywności energetycznej budynków.

Zobacz więcej podobnych postów