Kraków znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest drugim co do wielkości miastem Polski. Do 1596 roku był stolicą kraju, zanim została nią Warszawa. Słynie z pięknej architektury, dziedzictwa żydowskiego i imponujących zabytków. Oferuje bogate zaplecze gastronomiczne i noclegowe. Proponuje wiele atrakcji kulturalnych i sportowych. Przyciąga turystów przez cały rok.
Rynek Główny
Pierwsze chwile w Krakowie zwykle zaczynają się na Starym Mieście. Nie ma lepszego miejsca na rozpoczęcie zwiedzania stolicy Małopolski niż Rynek Główny. To największy średniowieczny rynek w Europie.
Zarówno mieszkańcy, jak i turyści kochają tę rozległą przestrzeń. Od połowy XIII wieku jest kluczowym handlowym, społecznym i administracyjnym punktem miasta. Na Rynku organizowanych jest wiele ciekawych imprez kulturalnych. Warto też zwrócić uwagę na wyjątkową architekturę. Rynek Główny jest otoczony eleganckimi kamienicami, kościołami, kawiarniami. Przy okazji zobacz piękne i imponujące zabytki, takie jak Sukiennice i Bazylika Mariacka.
Po zwiedzaniu możesz smacznie zjeść w Restauracji Wierzynek. Jej historia sięga czasów średniowiecza. To właśnie tutaj odbył się słynny zjazd z okazji ślubu cesarza rzymskiego Karola IV i Elżbiety Pomorskiej.
Zamek Królewski na Wawelu i Smocza Jama
W pobliżu Rynku Głównego znajduje się najcenniejszy polski zabytek, czyli Zamek Królewski na Wawelu. Był świadkiem powstania Polski jako państwa. Przez kilka stuleci odgrywał rolę politycznego i duchowego centrum kraju. Znajduje się na malowniczym wzgórzu z widokiem na Wisłę. To zespół architektoniczny złożony z samego zamku, katedry i wież górujących nad tym miejscem.
Koniecznie odwiedź przepiękną Katedrę Wawelską (XIV wiek). Składa się z 18 kaplic. Możesz tutaj podziwiać gotyckie, renenansowe, barokowe, klasycystyczne i współczesne dzieła sztuki. To również miejsce pochówku polskich władców i innych wybitnych Polaków.
Gdy zejdziesz ze wzgórza wawelskiego, znajdziesz symbol miasta- smoka. Według legendy zamieszkiwał jamę i straszył miejscową ludność, jedząc bydło. Oczywiście potwór został pokonany, ale jego jama wciąż pozostaje nietknięta.
Kazimierz- dawna dzielnica żydowska
Kazimierz to wyjątkowa część miasta. Panuje tutaj wyjątkowa atmosfera. Możesz tu zobaczyć synagogi, kościoły katolickie, zrujnowane budynki, modne sklepy z antykami, muzea i malowidła ścienne.
Odwiedzając Kazimierz, możesz poznać burzliwą historię dzielnicy. To smutna lekcja na temat Holokaustu. Jednocześnie Kazimierz oferuje wyśmienite restauracje, puby i kluby. Odrodził się jak feniks z popiołów. Pokazuje, że po wielkim wstrząsie i bólu może narodzić się coś pięknego.
Fabryka Oskara Schindlera
To kolejne szczególne miejsce, z którego można wynieść gorzką lekcję z przeszłości. Fabryka Oskara Schindlera to muzeum poświęcone historii Krakowa podczas II wojny światowej. Tereny byłej fabryki stały się znane na całym świecie dzięki filmowi “Lista Schindlera”. Właściciel fabryki, Oskar Schindler, zatrudnił ponad 1000 Żydów z krakowskiego getta i zrobił wszystko, by ocalić ich przed Holokaustem.
Artykuł przygotowany z Express.pl - Wynajem aut Kraków.