Antysmogowy chodnik w Krakowie
Krakowskie

Antysmogowy chodnik w Krakowie

Smog w mieści Kraków stanowił od dawna poważny problem.  We wrześniu bieżącego roku wprowadzono nowe przepisy prawne, według których obowiązuje miedzy innymi całkowity zakaz używania paliw stałych. W Krakowie na dobre rozpoczęła się, więc walka ze smogiem. Szwedzka firma SKANSKA oraz miejski zarząd dróg w Krakowie zaczęły właśnie wykonywać prace związane z budową antysmogowego chodnika. Będzie to pierwszy tego typu chodnik w Krakowie a powstanie przy ulicy Pawiej.

W jaki sposób działa chodnik antysmogowy?

                Chodnik, antysmogowy zostanie położony na 150 metrowym odcinku. Jego zadaniem będzie oczyszczanie powietrza z spalin a umożliwiać będzie to jego antysmogowe podłoże wykonane ze specjalnej mieszanki betonu. Procedura wytwarzania kostki chodnika antysmogowego jest taka sama jak zwykłej kostki chodnikowej. Kostka taka różni się jedynie składem cementu i tym, że posiada w swoim składzie dwutlenek tytanu, który rozkłada tlenek azotu i zmienia go w rozcieńczony kwas azotowy. Szkodliwe dla ludzi związki pochodzące ze spalin samochodowych opadając na chodnik antysmogowy dzięki promieniom słonecznym rozłożone zostaną, więc do postaci niegroźnej dla środowiska naturalnego. Następnie deszcz spłukuje je do ziemi.  Jest to, więc skuteczne i bezpieczne narzędzie do walki ze smogiem w Krakowie.

Realizacja inwestycji chodnika antysmogowego

                Pomysł budowy chodnika antysmogowego zaproponowali radni Miasta Kraków. Inwestycje nadzoruje Zarząd Dróg Miasta Krakowa, natomiast budowę realizuje szwedzka firma SKANSKA. Mimo, iż koszty budowy chodnika antysmogowego są wyższe, aż o dwadzieścia procent od budowy zwykłego betonowego chodnika to jest to inwestycja, która zdecydowanie się opłaca. Niesie ona za sobą spore korzyści dla Krakowa, ponieważ przyczyni się do walki ze szkodliwym smogiem. Obszary, na których realizowane są tego typu przedsięwzięcia charakteryzują się o wiele niższym stężeniem w powietrzu dwutlenku azotu w porównaniu z obszarami, na których położona jest zwykła nawierzchnia chodnikowa. smog Kraków

Antysmogowy chodnik w Krakowie

Zobacz więcej podobnych postów