Zdecydowanie tak. Majątek własny warto lokować właśnie w nieruchomościach, które jedynie zyskują na swojej wartości. Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których dana nieruchomość posiada bardzo atrakcyjną ceną, jednakże są to sytuacje wyjątkowe i kiedy się pojawiają, trzeba daną nieruchomość po prostu nabyć.
Czym są nieruchomości?
Zgodnie z definicją, nieruchomości to części gruntów powierzchni ziemskich, które stanowią czyjąś własność i są stale związane z budynkami. Nieruchomością są też części tych budynków i oczywiście całe budynki. W prostym języku oznacza to, że nieruchomość to określony obszar, na którym znajduje się budynek.
Kto może zakupić nieruchomość? Jak wygląda proces jej nabycia od gminy?
Jeżeli jest to nieruchomość, rolna, to zgodnie z prawem może nabyć ją jedynie osoba, która posiada osobowość rolną. W innym wypadku nieruchomość może nabyć obywatel Polski, który ukończył osiemnaście lat. Jeśli chcemy nieruchomość nabyć od gminy, warto poznać proces, co należy zrobić, aby było to prostsze i zdecydowanie sprawniejsze.
Zwykle oferty przedstawiane przez gminę są bardzo atrakcyjne, dlatego decyzja o skorzystaniu z nich musi być stosunkowo szybka, aby nikt nie zdążył nas ubiec. Zakup mieszkania od gminy, która oferuje lokum do remontu, może wyjść znacznie taniej, niż w przypadku zdecydowania się na mieszkanie nowe. Ogłoszenia dotyczące takich miejsc zamieszkania można znaleźć na stronach poszczególnych gmin. Zwykle nabycie takiej nieruchomości odbywa się na zasadzie przetargu, warto to mieć na uwadze.
Pierwszym etapem takiego przetargu jest zapoznanie się ze wszystkimi dostępnymi lokalizacjami gminnymi oferowanymi w podobny sposób. Poznamy wtedy też organizatora przetargu, przedmiot przetargu, termin i miejsce przetargu, cenę wywoławczą, wartość wadium, możliwy termin obejrzenia lokalu, warunki udziału w przetargu i zawarcia umowy kupna oraz kontakt do organizatora. Drugi etap to wpłacenie wadium, a trzecim stawienie się na przetargu. Jeśli wygramy licytację, pozostanie nam tylko podpisanie umowy w obecności notariusza oraz dopełnienie jej postanowień.