Start up-y z Krakowa, które podbijają świat!
Biznes

Start up-y z Krakowa, które podbijają świat!

Kraków jest zdecydowanie jednym z najważniejszych miejsc na technologicznej mapie Polski. Przez wiele osób nazywany jest polską doliną krzemową i rzeczywiście, w tym mieście rodzi się wiele bardzo interesujących pomysłów. Te najciekawsze, które warto poznać, przedstawimy w tym tekście.

Start up-y z Krakowa, które podbijają świat!

 

Brainly

Portal ten został założony w 2009 roku przez Michała Borkowskiego, Łukasza Hałucha i Tomasza Krausa. Jest to międzynarodowa platforma naukowa, którą miesięcznie odwiedza ponad 80 milionów użytkowników. Serwis ten jest platformą edukacyjną, która służyć uczniom i studentom z całego świata. Mogą oni na niej rozwiązywać wspólne problemy, zadania lub konsultować się. Dzielenie się pomysłami i wspólne rozwiązywanie zadań okazało się strzałem w dziesiątkę. Najlepiej świadczy o tym liczba użytkowników oraz fakt, że portal rozwija się nieustannie w Polsce i za granicą.

Sher.ly

Sher.ly to start up, który jest podobny do popularnej chmury, ale bazuje na sieci prywatnej. Technologia ta ma służyć do dzielenia się danymi, ale w obrębie zdefiniowanej sieci prywatnej. Dzięki temu zyskujemy łatwość w dzieleniu się danymi, które nie opuszczają obrębu sieci prywatnej i nie są przenoszone do internetu. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, które sprawdza się szczególnie przy danych poufnych. Start up został stworzony przez Marka Cieślę i Błażeja Marciniaka. Swoje pierwsze środki - 150 000 dolarów pozyskali oni na Kickstarterze. Program rozwija się od 2013 roku i jest jednym z bardziej interesujących.

Estimote

Estimote to start up założony w 2012 roku przez Jakuba Krzycha i Łukasza Kostkę. Założyciele jako pierwsi na świecie zaproponowali designerskie czujniki — beacony, które wyświetlają na ekranach smartfonów informacje o aktualnie przeglądanych realnych towarach w sklepie. System to imponujący projekt. Czujniki te wysyłają informacje na nasze telefony, gdy przechodzimy np. obok kawiarni o promocji czy ofercie. Będąc w sklepie z ubraniami, otrzymamy na smartfona pełne informacje dotyczące produktu, który przeglądamy. Połączenie rzeczywistości z wirtualnym światem zyskało aprobatę i jest wykorzystywane m.in. w Barcelonie na stadionie Camp Nou. Start up zyskał nawet 11 mln dolarów dofinansowania co sprawia, że plany jego rozwoju są niezwykle obiecujące.

Zobacz więcej podobnych postów